Giardiasisde malabsorbsiyonun steatokrit yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 24338
  2. Yazar: GÜLSÜN KOÇLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÖZCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Araştırmamızda koproloji laboratuarımıza baş vuran dışkısında Giardia intestinal is kist veya trofozoit lerini gördüğümüz 75 hasta ile dışkısında parazit tespit edilememiş 50 kişinin dışkı örneğinde malabsorps iyonu değerlendirebilmek için basit bir metot olan steatokrit yöntemiyle yağ oranları bakılmış, hasta grubunun %82,7'sinin steatokrit değeri %25 ve üzerinde, kontrol grubunun %78'inde ise steatokrit değerleri %0 bulunmuştur, sonuçlar karşılaştırıldığında, aralarındaki fark anlamlı bulunmuştur. Steatokrit değerleri %25 altında veya %0 olan dışkısında G. intestinal is tespit edilmiş hastaların akut Giardiasisli vakalar olduğu düşünülmüştür. Steatokrit değeri yüksek Giardiasisli hastaların tedaviden sonra elde edilen steatokrit değerlerinin %0 bulunması bize Giardiasisin reversibl mal absorbsiyon etkeni olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 75 patients with Giardia intestinal is cysts or trofozoits in their stools and 50 healthy individuals were examined for malabsorbt ion. Steatocrit method was used for determining the fat rate. Steatocrit levels were 25% and over in 82.7% of patients, while steatocrit levels were 0% in 78% of the control group. Comparison of the results indicated a significant differance. Patients with Giardiasis whose steatocrit levels were equal or under 25% were considered as acute Giardiasis. Patients who have shown high steatocrit levels were treated and levels were observed to be decreased to 0% after treatment, indicating that Giardiasis cause a reversibl type of malabsorbt ion.