Primer arteriovenoz fistül yetmezliğinde insülin direncinin rolü
The role of insulin resistance in primary a-v fistule failure
- Tez No: 243387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞEHMUS ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Kronik böbrek yetmezliği (KBY), dünyada ve ülkemizde yol açtığı yüksek morbidite, mortalite ve maliyet nedeniyle artık önemli bir halk sağlığı sorunu kabul edilmektedir. Ülkemizde hemodiyaliz tedavisi gören hastaların yaklaşık % 90'ı tarafından damar ulaşım yolu olarak AV fistül kullanılmaktadır. AV fistüllerin en önemli problemi yüksek oranda görülen fistül başarısızlığıdır. Pek çok çalışmada primer AV fistül yetmezliğinde DM, obezite, yaş, ırk, AV fistülün açıldığı tarafta santral venöz katater yerleştirme öyküsü gibi faktörlerin rolü araştırılmıştır. Bu çalışmamızın amacı da primer AV fistül yetmezliğinde sayılan bu faktörlerin rolüne ilave olarak insülin direncinin rolünü de değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is a serious health problem due to higher mortality, morbidity and cost rates both in our country and all over the world. A-V fistula is a common pathway for vascular access in patients on hemodialysis, performed in approximately %90 of patients. Major problem of A-V fistula is failure of fistula that is frequently observed. Many previous reports researched effect of DM, obesity, age, gender and replacement of central venous catheteron the same side with A-V fistula on primary A-V fistula failure. Our aim is to evaluate role of insuline resistance as an additional risk factor in primary A-V fistula failure, beside other risk factors mentioned above.