Non-obez polikistik over sendromlu hastalarda insülin direnci ve serum sitokin seviyeleri
In non-obese patients with polycystic over syndrome insulin resistance and serum levels cytokine
  1. Tez No: 243410
  2. Yazar: NURETTİN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS AYDINOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı nonobez polikistik over sendromlu hastalarda insülin direnci ve serum sitokin seviyeleriyle ilişkisinin araştırılmasıdır.Çalışmaya 36 nonobez PKOS'lu kadın ile benzer yaş ve vücut ve kütle indeksine sahip 25 sağlıklı kadın alındı. Bütün hastalara ESRM/ASRM Consensus kriterlerine göre PKOS tanısı konuldu. Bütün hastalar oligo-amenoreik, sağlıklı kontrol grubu ise ömenoreik idi. Her iki grupta serum glukoz, insülin ve sitokin düzeyleri ölçüldü.İnsülin direncini değerlendirmek için HOMA indeks kullanıldı.PKOS ve kontrol grubunun glukoz değerleri açısından karşılaştırılması yapıldı. Anlamlı fark bulundu (p0.05).Çalışmanın sonunda değerlendirmeye aldığımız nonobez PKOS hastalarının kontrol grubuna göre insülin direncinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulundu ancak insülin direncinin serum sitokin seviyeleriyle herhangi bir ilişkisini tespit edemedik
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the relationship between the insulin resistance and the levels of serum cytokine on the patients with non-obese polycystic ovary syndrome (PCOS).Thirty-six women with non-obese PCOS and twenty-five healthy women having the similar age, body and mass index have been taken into the study. All the patients have been diagnosed with PCOS, according to the ESRM/ASRM Consensus criteria. All the patients have been oligo-amenorrheic and the healthy control group has been amenorrheic. In both groups, the levels of serum glucose, insulin and cytokine have been measured.HOMA index has been used to evalaute the insulin resistance.The comparison of PCOS and control group in terms of glucose values has been made. There has been found a significant difference (p0.05).At the end of the study, it has been found that evaluated non-obese PCOS patients have significantly higher level of insulin resistance compared to control group. We couldn?t find any relationship between insulin resistance and serum cytokine levels.