Demir eksikliği anemisi ve tedavisinin ghrelin obestatin ve ısı şok proteini 70 üzerine etkisi
Effects of iron deficiency anemia and its treatment on ghrelin, obestatin and heat shock protein 70
  1. Tez No: 243428
  2. Yazar: TANER KASAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Demir eksikliği anemisi dünyada yaygın olarak karşılaşılan bir problemdir. Yaşa ve cinse göre normal hemoglobin (Hb) değerinin iki standart sapma altında olması anemi olarak kabul edilir. Nutrisyonel aneminin en sık nedeni olan demir eksikliği anemisinin (DEA) gelişiminde beslenme büyük rol oynar.Demir eksikliği anemisinin kendisinin ve ağızdan tedavisinin, gıda alımını uyarıcı ve antioksidan özellikli ghrelin ve buna zıt etkilere sahip olan obestatin ile bazı doku stresinin arttığı durumlarda yükselen ısı şok protein 70 (HSP 70) üzerine etkilerini araştırmak istedik.Çalışmaya 28 DEA tanılı olgu ve 28 sağlıklı kontrol grubu alındı. Demir eksikliği anemisi tanılı olguların açile ghrelin düzeyi tedavi öncesi 59.3±19 pg/ml, tedavi sonrası 80.8±25.7 pg/ml ve kontrol grubunda 72.9±22.6 pg/ml olarak bulundu. Desaçil ghrelin tedavi öncesi 573.9±182 pg/ml, tedavi sonrası 819.9±257.4 pg/ml ve kontrol grubunda 730±235 pg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency anemia is a commonly encountered problem in the worldwide. Anemia is defined as hemoglobin (Hb) concentration below- two standart deviations of the age- and sex- specific normal values. Nutrition plays an important role in the development of iron deficiency anemia (IDA) which is the most common cause of nutritional anemia.In this study, we investigated effects of iron deficiency anemia itself and its oral treatment on ghrelin which has stimulation effect on food intake and antioxidant effect, and obestatin which has opposite effects to ghrelin, and heat shock protein 70 (HSP 70) which increases in some tissue stress conditions.28 cases diagnosed as IDA group and 28 cases as healthy control group were included this study. Acyl ghreline levels were found as 59.3±19 pg/ml before the treatment and as 80.8±25.7 pg/ml after the treatment in the IDA group, as 72.9±22.6 pg/ml in control group. Deacyl ghrelin levels were found as 573.9±182 pg/ml before the treatment, as 819±257.4 pg/ml after the treatment in study group, and as 730±235 pg/ml in control group.