Beta talasemi major hastalarında ghrelin ve demir metabolizması arasındaki ilişki
The relationship between ghrelin and iron metabolism in beta thassemia major patients
  1. Tez No: 794189
  2. Yazar: NİHAN CANSEL SARKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL UĞUR KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Demir metabolizmasının düzenlenmesinde HIF2α, hepsidin, ferroportin molekülleri önemli bir role sahiptir. Son yıllarda demir eksikliği anemisi olan hastalarda yapılan çalışmalarda ghrelin hormonu ve demir metabolizması arasındaki ilişki incelenmiştir. Beta talasemi major inefektif eritropoez ve sık kan tansfüzyonları nedeniyle yüksek ferritin düzeylerinin görüldüğü konjenital bir hastalıktır. Beta talasemi major hastalarında HIF2α, hepsidin, ferroportin molekülleri ile ilgili çalışmalar bu yolaklarda bozukluklar olduğunu göstermektedir. Biz bu çalışmamızda ghrelin hormon düzeyinin beta talasemi major hastalarındaki değişimini inceleyerek bu hastalığın etyopatogenezine katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 75 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya katılan gönüllüler 18-45 yaş arasında 42 kadın ve 33 erkekten oluşuyordu. Gönüllülerin 52'si beta talasemi major hastası 23'ü sağlıklı kontrol grubuydu. Çalışmaya dahil edilen hastalar düzenli tedavi altında olan takipli hastalardı. Gönüllülerden alınan kan örneklerinden hemogram parametreleri, rutin biyokimyasal parametreler ve serum ferritin, vitamin B12, folik asit, HIF2α, hepsidin, ghrelin düzeyleri çalışıldı. Serum HIF2α, hepsidin, ghrelin düzeyleri elisa yöntemiyle ölçüldü. BULGULAR: Eritrosit indeksleri (RBC, Hb, Hct, MCV), WBC, Plt seviyeleri; total bilirubin, direkt bilirubin, UIBC, TDBK ve ferritin düzeyleri iki grup arasında anlamlı farklılıklar gösterdi. Serum folik asit, vitamin B12, HIF2α ve hepsidin düzeyleri kıyaslandığında iki grup arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. Hasta grubu ile sağlıklı kontroller karşılaştırıldığında serum ghrelin düzeyleri hasta grubunda anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Hasta grubunda serum ghrelin ve ferritin düzeyleri arasında anlamlı düzeyde pozitif korelasyon tespit edildi. SONUÇ: Beta talasemi major hastalarında serum hepsidin ve HIF2α düzeylerinin kontrol grubuyla aynı düzeyde olması tedavinin etkinliğinin bir göstergesi olabilir. Beta talasemi major hastalarında yüksek ghrelin düzeylerinin bozulmuş demir metabolizmasının regülasyonunda önemli bir role sahip olabileceğini düşündürdü. Serum ghrelin düzeyleri ile ferritin arasındaki pozitif korelasyon serum demirinin ghrelin sentezinde önemli role sahip olabileceğini, artan ghrelin düzeylerinin ferritin sentezini artıran bir etken olabileceğini düşündürdü. Bu konuda hücresel düzeyde yapılacak ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: HIF2α, hepcidin and ferroportin molecules have an important role in the regulation of iron metabolism. In recent years, studies conducted in patients with iron deficiency anemia have investigated the relationship between ghrelin hormone and iron metabolism. Beta thalassemia is a congenital disease in which high ferritin levels are seen due to major ineffective erythropoiesis and frequent blood transfusions. Studies on HIF2α, hepcidin, and ferroportin molecules in beta thalassemia major patients show that there are disorders in these pathways. In this study, we aimed to contribute to the etiopathogenesis of this disease by examining the changes in ghrelin hormone levels in patients with beta thalassemia major. MATERIALS AND METHODS: 75 volunteers were included in our study. The volunteers participating in the study consisted of 42 women and 33 men aged 18-45 years. Of the volunteers, 52 were patients with beta thalassemia major and 23 were healthy controls. The patients included in the study were followed-up patients who were under regular treatment. Hemogram parameters, routine biochemical parameters and serum ferritin, vitamin B12, folic acid, HIF2α, hepcidin, ghrelin levels were studied from blood samples taken from the volunteers. Serum HIF2α, hepcidin, ghrelin levels were measured by ELISA method. RESULTS: Erythrocyte indices (RBC, Hb, Hct, MCV), WBC, Plt levels; total bilirubin, direct bilirubin, unsaturated iron binding capacity, total iron binding capacity and ferritin levels showed significant differences between the two groups. When serum folic acid, vitamin B12, HIF2α and hepcidin levels were compared, no significant difference was found between the two groups. When the patient group and healthy controls were compared, serum ghrelin levels were found to be significantly higher in the patient group. There was a significant positive correlation between serum ghrelin and ferritin levels in the patient group. CONCLUSION: The fact that serum hepcidin and HIF2α levels in beta thalassemia major patients are at the same level as the control group may be an index of the effectiveness of the treatment. It suggested that high ghrelin levels may have an important role in the regulation of impaired iron metabolism in patients with beta thalassemia major. The positive correlation between serum ghrelin levels and ferritin suggested that serum iron may have an important role in ghrelin synthesis, and that increased ghrelin levels may be a factor that increases ferritin synthesis. Further studies are needed on this subject at the cellular level.