Kocaeli İli İzmit Belediyesi sınırları içerisindeki okullarda görev yapan öğretmenlerde sigara içme ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı prevalansı
Smoking and Chronic Obstructive Pulmonary Disease prevalence of teachers work in the schools of Kocaeli City İzmit City Hall
  1. Tez No: 243458
  2. Yazar: SERAP ARGUN BARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Kronik, ilerleyici hava yolu obstrüksiyonu ve inflamasyonu ile karakterize sistemik bir hastalık olan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), dünyada önde gelen morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Ülkemizde KOAH ile ilgili epidemiyolojik veriler sınırlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı, ilimizde İzmit Belediyesi'ne bağlı okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerimizde sigara içme ve KOAH prevalansını saptamaktır. METOD: Prospektif çalışmada, çalışma hakkında bilgilendirilen katılımcılara fizik muayene, solunum sistemine ait yakınmaları ve sigara alışkanlıklarını sorgulayan anket ve portabl solunum fonksiyon testi cihazı ile solunum fonksiyon testi (SFT) uygulandı. GOLD rehberine göre postbronkodilatör FEV1/FVC
Özet (Çeviri)
AIM: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) which is a systemic disease characterized by chronic, progressive airflow limitation and airway inflammation is an important cause of morbidity and mortality in the world. The epidemiological datas are limited in our country. The aim of this study was to evaluate smoking and COPD prevalence of teachers work in the schools of Kocaeli City İzmit City Hall. METHOD: In this prospective study; a questionnaire includes respiratory symptoms and smoking habits was applied, physical examination was done and pulmonary function test was performed with portable spirometer in all participants who were accepted to join the study. According to the GOLD report, subjects who have post-bronchodilator FEV1/FVC