Gelişimsel kalça displazilerinde pemberton perikapsüler osteotomisinin erken dönem sonuçları
Short term results of pemberton pericapsular osteotomy for the treatment of developmental dysplasia of the hip
- Tez No: 243459
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KAYA MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda 1996 ile 2007 yılları arasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Pemberton Perikapsüler Osteotomi uygulanan, gelişimsel kalça displazili hastaların kısa dönem sonuçlarını değerlendirdik.20 hastanın (17 kız, 3 erkek) 24 kalçasına Pemberton perikapsüler ostetomisi uygulandı. Hastaların ortalama yaşı 29.67 ay (17-72 ay) idi. 4 hastada bilateral GKD mevcuttu. Tönnis sınıflandırmasına göre 4 kalça (%16.7) grade 2, 11 kalça (%45.8) grade 3, 9 kalça (%37.5) grade 4 olarak değerlendirildi. Hastaların hiçbirine ameliyat öncesi dönemde iskelet veya cilt traksiyonu uygulanmadı. Özel yapım osteotomlarla osteotomi yapıldıktan sonra trikortikal ve trapezoidal iliak kanat grefti osteotomi sahasına yerleştirildi ve hastaların hiçbirinde fiksasyon amacı ile Kirchner teli kullanılmadı. 3 kalçaya açık redüksiyon ve Pemberton osteotomisine femoral kısaltma, derotasyon ve varizasyon osteotomisi konsantrik ve uyumlu bir kalça eklemi redüksiyonu sağlamak amacı ile eklendi. Bütün hastalar adduktor tenotomi uygulandı. 24 kalçanın 3'üne eklem kapsülü açılmadan kapalı pemberton osteotomisi uygulandı. Ameliyat öncesi ve son kontrol radyografilerinde asetabuler indeks ve lateral migrasyon indeksi(Reimer) ölçüldü. Klinik fonksiyonel değerlendirme Modifiye McKay sınıflamasına göre, femur başı avasküler nekrozu ise Kalamchi-MacEwen kriterlerine göre değerlendirildi. Ortalama takip süresi 53 aydır (12ay- 145 ay arasında).Fonksiyonel sonuçlarda McKay kriterlerine göre 20 kalça (%83.3) mükemmel, 2 kalça (%8.3) iyi ve 2 kalça (%8.3) orta olarak değerlendirildi. Asetabuler indeks ameliyat öncesi dönemde ortalama 38.75º iken ameliyat sonrası kontrol grafisinde ortalama 16.71º `ye azalmıştır. Reimer'ın Lateral migrasyon ındeksi ise ameliyat öncesi %85 iken ameliyat sonrası %11' e gerilemiştir.Kalamchi-McEwen kriterlerine göre 1 kalçada (%4.2) Tip II, 1 kalçada(%4.2) da Tip III avasküler nekroz tespit edildi. 22 kalçada (%91.7) avasküler nekroz saptanmadı. Hastaların hiç birinde redislokasyon, enfeksiyon gibi erken postoperatif komplikasyona rastlanmadı.Pemberton periasetabular osteotomi Gelişimsel kalça displazili hastalarda düşük öğrenme eğrisi olan, etkili güvenilir ve başarılı bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluated the short-term results of the patients who received t Pemberton Pericapsuler Osteotomy treatment, between 1996 and 2007, for Developmental Dysplasia of the Hip.Twenty patients ( 17 girls and 3 boys) ; mean age 29.67 months; (range 17 months and 145 months ) were treated with Pemberton pericapsuler osteotomy . Four patients had bilateral involvement. According to the Tönnis classification, 9 hips ( 37.5% ) were rated as grade IV, 11 hips ( 45.8 % ) were grade III, and 4 hips were grade II ( 16.7% ). None of the patients were underwent preoperative skeletal or skin traction. Special osteotomes were used for the osteotomy and a tricortical and trapezoidal iliac graft was placed in the osteotomy side without Kirschner wire for fixation. 3 hips required one or more surgical procedures such as femoral shortening and derotational osteotomy concomitant with the Pemberton osteotomy to achieve a concentric and congruous reduction of the hip joint. Closed pemberton osteotomy ( without opening the capsule ) was performed in only 3 of 24 hips. Adductor tenotomy was performed in all patients. The acetabular index was measured on pre- and postoperative pelvic radiographs. Lateral migration index ( Reimer ) was also evaluated. Clinical evaluation was made according to the McKay criteria, and avascular necrosis of the femoral head was evaluated using the Kalamchi-MacEwen criteria. The mean follow-up was 52 months ( range 12 to 145 months ).According to McKay criteria clinical results were excellent in 20 hips (83.3%), good in 2 hips ( 8.3 % ), and moderate in 2 hips ( 8.3%). The mean acetabular index decreased from 38.75 ° preoperatively to 16.71° postoperatively. Lateral migration index was changed from preoperative 85% to 11%, postoperatively. According to Kalamchi-MacEwen evaluation criteria, 1 hip was type II ( 4.2%) and 1 hip was type III ( 4.2 % ). Early postoperative complications such as dislocation, subluxation or dysplasia were not seen in our patients.Pemberton pericapsular osteotomy was found to be safe, effective and successful treatment method with low education curve in short term follow-up of patients with DDH.