Transsfenoidal hipofiz adenomlarında BİS kullanımının sevofluran tüketimine etkisi
- Tez No: 243460
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamızda, genel anestezi altındaki hastalarda anestezi derinliğinin, bilinen klinikbulgular ve serebral monitörizasyon tekniği olan bispektral indeks (BİS) yoluylatakip edilmesinin kullanılan anestezik ilaç miktarlarına ve anestezi sonrası göz açmaile ekstübasyon sürelerine etkisini araştırdık.Kocaeli Üniversitesi Etik Kurul izni alındıktan sonra transsfenoidal hipofizektomicerrahisi planlanmış, ASA I-II olan, 18-65 yaş arasındaki 60 hasta çalışmamıza dahiledildi. Hastalar randomize kapalı zarf yöntemi ile 2 gruba ayrıldı. Bispektral indeksmonitörizasyonu ile takip edilenler Grup I, diğerleri ise Grup II olarak tanımlandı.Olguların tamamına operasyondan 15 dak. önce 0,03 mg.kg-1 midazolam ilepremedikasyon uygulandı.Hastaların tamamına rutin olarak EKG, pulsoksimetre, invaziv kan basıncı,monitörizasyonları yapıldı. Ayrıca Grup I' e indüksiyondan önce kullanım önerisineuygun şekilde BİS monitörizasyonu uygulandı. BİS monitörizasyonu için ASPECTmarka A-2000 BİS XP monitörü ve her hasta için bir adet olmak üzere bu monitöreuygun tek kullanımlık BİS probu kullanıldı. Tüm hastalara aynı yöntemle genelanestezi uygulandı. Kullanılan volatil ajanın konsantrasyonu, gruplara ait takipyönteminin özelliklerine göre arttırılıp azaltıldı. Ölçümler; preoperatif ilk değer,indüksiyon sonrası, entübasyon sonrası 5., 10., 15., dakika ile operasyon süresinceher 15 dakikada bir kaydedildi. Volatil ajan cerrahi işlem tamamen bittikten sonrakapatıldı. Anestezik ilaçların kapatılamsından ekstübasyona kadar geçen süreekstübasyon zamanı, sesli uyaranla göz açmaya kadar geçen süre göz açma süresiolarak değerlendirildi. Tüm süreler kronometre yardımıyla değerlendirildi.Operasyon bitiminde toplam tüketilen sevofluran ve remifentanil miktarları mililitrecinsinden kayıt edildi.Gruplar arasında yaş ,cinsiyet ve vücut ağırlığı bakımından anlmalı fark yoktu (p >0,005). Anestezi süreleri bakımından gruplar karşılaştırıldığında her iki gruptaanestezi süreleri benzer bulundu (p > 0,005). Her iki grupta tüketilen remifentanilmiktarları da birbirine benzerdi .45Gruplar anestezi süresi boyunca tüketilen volatil ajan miktarları karşılaştırıldığındaGrup 1 de anlamlı olarak düşük bulundu ( p 0,005).Her iki grupta hemodinamik yanıtlar ( Ortalam arteriyel basınç,kalp atımhızı) açısından anlamlı fark yoktu (p > 0,005).Sonuç olarak; genel anestezi altında ki hastalarda anestezi derinliğinin BİS ilemonitörizasyonu ile tüketilen volatil ajan miktarı azalmaktadır. Ancak tamhareketsizliğin son ana kadar gerektiği operasyonlarda cerrahi tam olarak bitene dekvolatil ajan konsantrasyonu azaltılmadığından dolayı BİS değerleri cerrahi işlembittikten sonra yükselmeye başlamış ve uyanma ile ekstübasyon sürelerinde anlamlıkısalma meydana gelmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of adequate anesthetic depth with BİS monitoring of drug usageand recovery time were recorded in patients undergoing transsphenoidal hypofisealsurgery under general anaesthesia.After approval by the University of Kocaeli Ethics Committee, 60 patients betweenthe ages of 18 and 65 years of age, ASA status I to II undergoing transsphenoidalhypophysectomy surgery were included in the study. Patients were divided into twogroups by the sealed envelope technique. The definitions of the groups were: Group Ipatients were monitored by Bispectral Index: Group II patients were monitored withhemodynamic parameters. Fifteen minutes prior to surgery, midazolam 00.3 mg.kg-1was administered to all patients.All patients were monitored with Standard ECG, pulse oximeter, invasive bloodpressure, en tidal carbon dioxide, and Group I was monitored with BIS as instructedby the company before surgery. For BIS monitoring ASPECT A-2000 BIS XPmonitor and single use BIS probe were used for each patient. The same anesthesiawas administered to all patients. The concentrate of volatile agent was increased ordecreased according to the groups recording directions. The parameters wererecorded as preoperative first value, after induction, after intubation, first 5th, 10thand 15th minute and every 15 minutes thereafter. The volatile agent wasdiscontinued at the end of surgery. The period from closure of anesthetic drugs untilextenuation was defined as extubation time, the period from the opening of the eyesby verbal stimulus was defined as eye opening time. All values were recorded bychronometer. At the end of surgery total usage of sevoflurane and remyphentanylwere recorded by milliliters.There were no significant differences between the groups in age, gender or weight(p>0,005). Duration of anaesthesia times were similar between the groups (p>0,005).Total usage of remyphentanyl was similer in both groups. There was a significantdecrease in the amount of volatile agent used during general anaesthesia (p>0,005).43There were no significant differences between the groups for extubation and eyeopening time (p>0,005). In both groups, there were no significant differences inhemodynamic responses (mean arterial pressure, heart rate).As a result, the amount of volatile agent used decreased in patients who weremonitored for anaesthetic depth with BIS undergoing general anaesthesia. However,in cases where paralysis was required, the volatile agent concentrate was not reduceduntil the end of surgery. As a result, BIS values were higher after surgery and therewere significant decreases in extubation and awakening time