Kardiyopulmoner bypass kullanılmadan atan kalpte ve kardiyopulmoner bypass kullanılarak kardiyak arrest ile uygulanan koroner arter bypass cerrahisi sonrası atriyal fibrilasyon gelişiminin karşılaştırılması
A comperative study on the occurence of atrial fibrilation following coronery artery bypass surgery on beating heart without cardiopulmonary bypass and on cardiac arrest method with cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 243471
  2. Yazar: ÇİĞDEM TELLİ ACİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİP KANKO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Koroner arter bypass cerrahisinde kardiyopulmoner bypass kullanımının araştırılmış ve araştırılmakta olan bir çok istenmeyen etkisinin olması atan kalpte bypass uygulamasını yeniden güncel hale getirmiş teknolojideki yenilikler yardımıyla da prosedür daha güvenli ve daha kolay uygulanabilir hale gelmiştir.AF toplumda en sık rastlanan aritmidir. Kalp cerrahisi sonrası ise dramatik olarak artar. Koroner arter cerrahisi uygulanan yaşlı populasyonunun her geçen gün biraz daha artmasıyla postoperatif AF'nin da artacağı tahmin edilmektedir.Çalışmamıza 39'u atan kalpte, 33'ü kardiyopulmoner bypass ile koroner arter bypass uyguladığımız tümü ciddi kapak patolojisinin eşlik etmediği izole koroner arter hastası olan toplam 72 hasta dahil edilmiştir. Hastalarla ilgili preoperatif, introoperatif ve post operatif veriler istatistiksel olarak incelenmiştir. Hastalarımız kliniğimizin rutin koroner arter bypass cerrahisi hazırlığına tabi tutulmuşlardır. Tüm hastalarımıza intravenöz narkotik anestezi tekniği ile anestezi uygulanmıştır. Medyan sternotomi sonrasında sol LİMA ve SVG'ler hazırlanmıştır. Kardiopulmoner bypass grubundaki hastalarımızda aortik arteriyel ve unikaval venöz kanilasyon yapılmış, aortik kros klemp sonrası hiperkalemik izotermik kan kardioplejisi ve sistemik hipotermi uygulanarak miyokardiyal koruma sağlanmıştır. Atan kalpte koroner arter bypass uyguladığımız hastalarda ise greftlerin hazırlanması ve heparinizasyon işlemlerini takiben anostomozlara geçilmiştir.Çalışmamıza dahil edilen hastalar yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diabetes mellitus, beta bloker kullanımı, kalsiyum kanal blokeri kullanımı, koah varlığı, KBY, son 90 gün içerisinde geçirilen MI, periferik arter hastalığı, ejeksiyon fraksiyonu, grade I-II mitral yetmezlik, RCA' da kritik lezyon varlığı , RCA'nın total tıkalı olması, LAD'nin total tıkalı olması, LMCA da lezyon varlığı, LMCA ve RCA'da kritik lezyon varlığı, müdahale edilen damar sayısı, operasyon sonrası inotropik ajan kullanımı, kanama revizyonu, operasyon sonrası İABP kullanımı ,operasyon sonrası inme, operasyon sonrası GIS komplikasyonu ,operasyon sonrası sternal detaşman YBÜ'de kalış süresi ve hastanede yatış süreleri açısından incelenmiştir. Bu parametrelerden YBÜ'de kalış süresinin atan kalpte bypass yapılan grupta daha kısa olduğu sonucuna varılmış, diğer parametrelerin AF gelişimine etkisi irdelendiğinde iki grup arasında fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
That the adverse effects of coronary artery bypass surgery which are researching or researched before make the off-pump surgery more up to date and the procedure become more safe and easy with the help of tecnological improvements.AF is the mostly seen arrhythmia in population. It is dramatically increase after heart surgery. It is suggested that the postoperative AF will be increased in future because the number of older people who undergo coronary artery bypass surgery is getting increased.Our study contained 71 cases without any serious additional valve diseases and who underwent coronary artery bypass surgery (38 off-pump and 33 with cardiopulmonary bypass). Statistical analyzes of preoperative, intraoperative and postoperative data were performed. Routine preparation of coronary artery bypass surgery of our clinic was performed in all of them. Intravenous narcotic anesthesia techniques were used in all of them. Left LIMA and SVG were prepared after median sternotomy. Aortic arterial canulation and unicaval venous cannulation were performed in cardiopulmonary bypass group and myocardial preservation was achieved via hypercalemic isothermic blood cardioplejia and systemic hypothermia. In off-pump group, anostomosis were made after preparation of grafts and heparinization.Patients in this study were evaluated depending on their age, sex, hypertension, diabetes mellitus, using beta bloker or calcium channel blockers, presence of COPD, chronic real failure, MI in last 90 days, peripheric artery diseases, ejection fraction, grade I, II mitral valve insufficiency, presence of critical lesion in RCA, total obstruction of RCA, total obstruction in LAD, lesion in LMCA, number of vessel intervened, inotrophic agent usage after surgery, stroke after surgery, GIS complications after surgery, sternal detachment, time period in staying intensive care department and staying in hospital. Time period staying in intensive care department was smaller in the group of off-pump group and no statistical differences between two groups was found considering the effect of other parameters on AF development.