Aşil tendon tamiri yapılan sıçanlarda geç dönem sıçan kemik iliği kaynaklı mezenkimal kök hücre uygulamasının tendon rerüptürü üzerine etkisi
Effects of rat bone marrow derived mesenchymal stem cell application at late stage of healing of achilles tendon repair on tendon rerupture
  1. Tez No: 243496
  2. Yazar: ÖZGÜR SELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT BULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışma Biçimi: Deneysel çalışmaAmaç: Tendon tamirleri sonrası oluşabilecek en önemli komplikasyonlardan biri rerüptürlerdir. Bu çalışmada tendon tamiri sonrasında, iyileşmenin geç döneminde (4.hafta) mezenkimal kök hücre uygulamasının tendon rerüptürleri üzerine etkisi araştırıldıGereç ve Yöntem: Çalışmamızdaki 40 adet Wistar-Albino sıçanın 6'sının femur ve tibiaları MKH elde etmek için kullanıldı. Kalan 34 sıçanda açık olarak aşil tendon kesilip tamir edildi. 4. haftada çalışma grubuna (n=17) perkutan MKH uygulaması yapıldı ve kontrol grubuna (n=17) sadece medyum verildi. Sıçanlardan, 12. haftada eter anestezisi altında servikal dislokasyonla sakrifiye edilerek alınan örnekler, histolojik, immunohistokimyasal ve biyomekanik olarak değerlendirildi.Bulgular: Histolojik olarak gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0,05). Yapılan immunohistokimyasal çalışmalarda ise verilen MKH'lerin daha yoğun olarak tamir sahasına yerleştiği ve kontrol grubunda belirgin olarak artmış apoptozisin çalışma grubunda çok düşük olduğu görüldü. Tendon gücü açısından ise 12.
Özet (Çeviri)
Study Design: Experimental studyObjectives: Rerupture is one of the most common complications seen after tendon repair. In this study; the effect of MSC application on tendon rerupture at late stage of healing (fourth week), after tendon repair, was studied.Methods: Femurs and tibias of 6 rats, out of 40 Wistar-Albino rats in the study, were used to get MSCs. Achilles tendons of the remaining 34 rats were cut and repaired with open surgical procedures. At the fourth week, percutenous MSCs were applied to the study group (n=17) and only, medium was applied to the control group (n=17). The materials, which were taken from rats that were sacrificed by cervical dislocation method under ether anesthesia at the twelfth week of study, were analyzed by histological, immunohistochemical and biomechanical methods.Results: Histologically there was no significant difference between groups (p>0,05). In immunohistochemical studies it was seen that MSCs were found more intensively at the repair zone and apoptosis, which was clearly increased in the control group, was minimally present in the study group. At the twelfth week, the increase in tendon strength in the study group was significantly higher than the control group.Conclusion: Application of MSCs for decreasing reruptures increases the tendon strength, probably due to their anti-apoptotic effects.Keyword: Stem cells, tendon rerupture, apoptosis