Papaverin'in aşil tendon tamiri yapılan ratlarda tendon iyileşmesi ve adezyon üzerine etkisi (Deneysel çalışma)
Effect of papaverin on tendon healing and adhesion in rats with achilles tendon repair (Experimental study)
  1. Tez No: 782147
  2. Yazar: ERDEM CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR MAHSUT DİNÇEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tendon yaralanmaları sık görülür ve güncel tekniklere rağmen hasarlı tendonlar yavaş iyileşir ve bunun yanında sağlıklı bir tendonun yapısal bütünlüğünü ve mekanik gücünü nadiren korur. Bu durum genellikle klinik zorluklara ve hastaya, ailesine ve topluma yük olarak geri döner. Vücutta aynı zamanda en güçlü tendon olan Aşil tendon yaralanmaları en sık görülen tendon yaralanmasıdır. Papaverin vazodilatör etkili fosfodiesteraz inhibitörü bir opioid analoğu ilaçtır. Çalışmamızda 48 adet rat üzerinde sağ alt ekstremitede Aşil tendon tamiri yapılarak sistemik olarak ve lokal olarak Papaverin uygulanmıştır. 15. ve 30. günlerde alınan numunelerin yarısı için Soslowsky, Svensson ve Cook kriterleri ile histopatolojik inceleme yapılmış, diğer yarısı biyomekanik çekme testine tabi tutulmuştur. Histopatolojik olarak 15. gün erken sonuçları göz önüne alındığında gruplar arası anlamlı farklılık görülmemiştir. 30.
Özet (Çeviri)
Tendon injuries are common and despite current techniques, damaged tendons heal slowly and rarely preserve the structural integrity and mechanical strength of a healthy tendon. This often results in clinical difficulties and a burden to the patient, family, and society. The Achilles tendon, which is also the strongest tendon in the body, is most commonly injured. Papaverine is a vasodilating phosphodiesterase inhibitor opioid analog drug. In our study, Papaverine was applied systemically and locally on 48 rats by repairing the Achilles tendon in the right lower extremity. On the 15th and 30th days, a histopathological examination was performed with the Soslowsky, Svensson, and Cook criteria for half of the samples taken, and the other half was subjected to the biomechanical tensile test. Considering the early results of the 15th day histopathologically, no significant difference was observed between the groups.