Aşil tendon tamiri yapılan bireylerde fonksiyonel aktiviteler sırasında alt ekstremite kas aktivasyon seviyelerinin incelenmesi
Assessment of the lower extremity muscle activation levels during the functional activities in patients with achilles tendon repair
  1. Tez No: 603660
  2. Yazar: FIRAT TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE GÜNEY DENİZ, DOÇ. DR. GÜLCAN HARPUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tan F. Aşil Tendon Tamiri Yapılan Bireylerde Fonksiyonel Aktiviteler Sırasında Alt Ekstremite Kas Aktivasyon Seviyelerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Bu çalışmanın amacı Aşil tendon tamiri (ATT) yapılan bireylerde farklı aktiviteler sırasında alt ekstremite kas aktivasyon seviyelerini sağlıklı bireyler ile karşılaştırmaktı. Çalışmaya 15 ATT'li erkek birey ile aynı yaş ve cinsiyetteki 15 sağlıklı erkek dahil edildi. Y denge testi öne ve arka içe uzanma gidiş ve dönüş fazlarında, öne hamle ve parmak ucunda yükselme sırasında Tibialis Anterior (TA), Peronous Longus (PL), Gastrocnemius Medialis (GM), Gastrconemius Lateralis (GL) ve Soleus (SL) kaslarının aktivasyon seviyeleri yüzeyel elektromiyografi (EMG) ile kaydedildi. ATT'li bireylerin tamir edilen taraf ile sağlıklı bireylerin baskın taraf EMG değerleri karşılaştırıldı. Ek olarak, Y denge testi öne uzanma ve arka içe uzanma toplam skorları hesaplandı. ATT'li bireylere Ayak Bileği Dorsifleksiyon Testi; Aşil Tendon Total Rüptür Skoru (ATRS) ve Ayak-Ayak Bileği Sonuç Skoru (FAOS) uygulandı. Her iki grubun demografik özellikleri birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Tan F. Assesment Of Lower Extremity Muscle Activation Levels During The Functional Activities in Patients with Achilles Tendon Repair, Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Master Thesis in Orthopedic Physiotherapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2019. The aim of the present study was to compare the lower extremity muscle activation levels during different activities between subjects with Achilles tendon repair and healthy controls. Fifteen male subjects with AT repair and fifteen healthy controls at the same age and gender were included in the study. Surface electromyography (EMG) was used to record the muscle activation levels of Tibialis Anterior (TA), Peroneus Longus (PL), Gastrocnemius Medialis, Gastrocnemius Lateralis and Soleus (SL) during Y balance test anterior and posterior internal reach and return phases, forward lunge and heel rise. EMG Muscle activation levels were compared between repair side of the AT repair subject and the dominant side of a healthy subjects. In addition, the total score of Y balance test anterior and posterior internal reach were calculated. Weigth Bearing Lunge Test (WBLT), Achilles Tendon Total Rupture Score (ATRS) and Foot-Ankle Outcome Score (FAOS) were evaluted in AT repaired subjects. Demographic characteristics were found similar between groups (p> 0.05).