Kent estetiği oluşumunda yer oluşturma ilkelerinin Koblenz/ İzmir kentleri bağlamında karşılaştırmalı olarak irdelenmesi
Examination of placemaking principles in formation of urban aesthetics with particular reference to comparison of cities of Koblenz and İzmir
  1. Tez No: 243531
  2. Yazar: TUĞBA DENİZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Kentsel yapılanma pratiğinin bir parçası olan yer oluşturma kavramı ve onaeklemlenen estetik değer olgusunun günümüz kentlerindeki yansımaları elealındığında, `yer oluşturma ilkeleri' ve yine mekâna tasarım boyutunda katılan`estetik değer'in bugünün pratiğinde arka planda kaldığı yorumu yapılabilecektir.Göz ardı edilen bu ilkesel yaklaşımların kentlerin imaj ve kimlikli yapısına zararvererek, kentsel kaliteden yoksun mekanlar oluşturacağı düşüncesi ile çalışmakapsamında, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke deneyimlerinden faydalanarak sözkonusu ilkelerin mekan'ı yer'e dönüştürme başarısı üzerine tariflediği yöntem elealınmak istenmektedir.Her iki ülke deneyimininde kendine özgü koşulları, farklı planlama süreçleri vekendi öz değerleri olduğu kabulu ile her bir temsil kendi içlerinde bağımsız olarakdeğerlendirilmekte, birebir eşleştirme yapılmamaktadır. Çalışmada benimsenen buyöntem ile kentlerin yer oluşturma ve kent estetiği kapsamlarındaki deneyimlerinin`kendi içlerinde' nasıl bir bütünlüğe ve işleyiş sistemine sahip olduğu tartışılarak,mevcut deneyimlerin ne tür ilkesel kurgulara olanak verebileceği sonucunavarılmaktadır.Bu tartışmalar sonucunda varılan noktada ise, her iki deneyimin sahipolduğu sosyal, ekonomik, toplumsal nitelikler ile yasal ve yönetsel dayanaklar,bölgeye özel geliştirilen strateiler değerlendirilerek; gelişmiş ve gelişmekte olanülkelerde kentsel gelişim ve planlama pratiği arasındaki farklılaşmalar, mevcutkurumsal yapı, toplumsal değerlerin kentsel mekan üzerindeki yansımaları, mekânsalpratik ve estetik değer algılarına ilişkin tespitlere ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of ?placemaking? and the fact that aesthetic values influences ourcities have to be considered important in urbanization practice. However, when thecurrent conditions of cities are evaluated, it can seen that ?placemaking principles?do not influence the urbanization process and that aesthetic values in design processare being neglected in our cities. These forgotten principles and lack of sensitiveapproaches harms the urban image, city identy and creates spaces lacking urbanquality. Consequently with the help of different experiences of the developed and thedeveloping countries, achievements of these ?placemaking principles? andmethodology needs to be evaluated.Two cities from two different countries have been designated as case areas withinthe context of the thesis. With the acceptation that both countries have differentexperiences, local conditions, planning processes and different values of both casesare evaluated as unique and independent cases. Within this methodology, both cities?placemaking and urban aesthetic experiences are debated within their own whole andtheir mechanisms are analyzed. In this way, the differences between presentexperiences and the principles resulting from different urban formation can be seen.Social, economic and public characteristics, legal and administrative grounds, andlocal strategies have been evaluated after these arguments. The urbanizationprocesses, city planning practices and existing institutions have been analyzed andthe differences between the developed and the developing countries are questioned.Consequently, some ambiguous points are revealed about the reflections of socialvalues and social aesthetic perceptions on urban spaces and spatial practice.