İnşaat sektöründe ortak girişim projelerinde lojistik
Logistics in construction joint ventures
  1. Tez No: 243579
  2. Yazar: ABDULLAH ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALMULA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, İşletme, Architecture, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüz küreselleşen dünyasında, hemen her sektörde maliyetlerin artması ve rekabet koşullarının ağırlaşması, kar oranlarını etkilemiştir. Hammadde ve malzemeler, projelerin toplam maliyeti içinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle projenin yaşam döngüsü boyunca, kaynakların denetlenmesi ve izlenmesi konusu önemini artırmıştır.Lojistik yönetimi tek bir işletme fonksiyonunu izlemekten çok farklıdır. Çünkü lojistik birçok işletme ile ilintilidir. Birçok işletme fonksiyonu birbirleriyle etkileşim içerisinde değerlendirilmelidir.Lojistik bütün işletme arayüzleriyle ve aynı zamanda birçok organizasyonla olan ilişkisi nedeniyle yönetim bilimleri literatüründe eşsiz bir araştırma konusudur.Bu çalışmada lojistik yönetimi, lojistik yönetiminin bileşenleri, ortak girişim kavramı ve modelleri, inşaat sektöründeki ortak girişimler, yapım projelerinde lojistik yönetimi ve bilgi akışları anlatılmış, lojistik sürecindeki bilgi akışı örnek olaylar üzerinden irdelenmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen alan çalışmasında amaç, herhangi bir şekilde firmaların hatalarını ya da eksiklerini ifşa etmek değil, ileriye dönük olarak lojistik yönetimi ile ilgili, bu firmalara fayda sağlayacak bilgileri firmalarla paylaşmaktır.Son bölümde ise, etkili ve verimli lojistik yönetiminin önemi ve faydaları vurgulanarak elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Profit rates are affecting by escalation of costs and competetive pressure in today?s global business world. Raw material and material costs contain the large portion of projets total costs. Therefore, the controlling, and monitoring of this materials and raw materials during the life cycle of the project becomes an important issue.Studying about logistics is very different from studying about only one business. Because logistics is in connection with a lot of business. So logistics has to be evaluate with all interfacesLogistics is a unique research topic in management science literature because of its interrelation in all interfaces of doing business as well as so many different organizations.In this thesis, logistics management is determined in terms of its components. The concept of joint venture in construction companies is described and the logistics management in joint venture projects are discussed in this thesis. Case study method was used to determine the applicability of logistics management in construction projects.The findings of case studies and the use of efficent logistics management tools in construction projects are discussed in the final chapter.