Modeling of advanced daylighting systems to improve illuminance and uniformity in architectural design studios
Mimari tasarım stüdyolarında aydınlık düzeyi ve düzgünlüğün iyileştirilmesi amacıyla gelişmiş doğal aydınlatma sistemlerinin modellenmesi
- Tez No: 342919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TUĞÇE KAZANASMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Doğal aydınlatma performansı, kullanıcıların görsel konforunu etkileyen önemli bir değerdir. Eğitim ve çalışma mekanlarında doğal aydınlatmanın yeterli ve düzgün dağılımlı olmasını sağlamak gereklidir. Doğal aydınlatma koşullarındaki eksiklikler sağlık problemlerine, iş performansı kaybına ve enerji tüketiminin fazla olmasına neden olabilir. Günışığının gerek gün içinde gerekse de yıl bazındaki değişken yapısı bu kapsamda önemli bir sorundur. Gelişmiş doğal aydınlatma sistemleri de bu sorunla başa çıkmak için oluşturulmaktadırlar. Yön, pencere alanı ve dış çevre elemanları gibi faktörler de iç hacimdeki aydınlık düzeyini ve düzgünlüğünü etkilediği için; mevcut binaların doğal aydınlatma performansının iyileştirilmesi de başka bir sorundur. Böylece, bina tasarımı ile bütünleştirilmiş olması gereken doğal aydınlatma ile ilgili kararlar, tasarım aşamasında öncelikli olarak belirlenmelidir. Bu bağlamında, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü?nde yer alan ve kuzeydoğu, kuzeybatı, güneydoğu, güneybatı yönlenime sahip dört farklı mimari tasarım stüdyosu belirlenmiştir. Belirli noktalarda mayıs ve haziran aylarında günışığı aydınlık düzeyi ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Bu tezin amacı, gelişmiş doğal aydınlatma sistemlerini kullanarak bu dört adet mimari tasarım stüdyosundaki aydınlık düzeyi ve düzgünlük değerlerini iyileştirmektir. Ecotect ile benzetim modelleri oluşturulmuş ve saha ölçümleri bu modeli doğrulamak için kullanılmıştır. En iyi doğal aydınlatma performansına ulaşmak amacıyla, gelişmiş doğal aydınlatma sistemlerinden lazer kesim paneller, prizmatik paneller ve ışık rafları uygulanarak Desktop Radiance ile benzetim gerçekleştirilmiştir. Benzetim bulguları analiz edilerek değerlendirilmiştir. Tasarım sürecinde ilgili standartlara uygunluk sağlanmadan, yapım aşamasından sonraki iyileştirme çabalarının doğal aydınlatma açısından yetersiz kaldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The daylighting performance is an important asset that deeply affects the occupants? visual comfort. In study and work environments, it is crucial to maintain adequate and uniformly distributed daylight. Deficiencies in daylighting conditions of these environments may cause health problems, work performance loss and excessive energy consumption. The varying nature of daylight in daily and yearly basis is a strong challenge on that matter. Advanced daylighting systems have been developed to overcome this challenge. Improving the daylighting performance of existing buildings is another difficulty in daylighting design, since the aspects like orientation, window area and surrounding elements affect indoor illuminance levels and uniformity. Thus, daylighting design needs should be carefully considered at the initial design stages of the buildings. Regarding to these, four architectural design studios facing southwest, southeast, northwest and northeast were selected in Izmir Institute of Technology Faculty of Architecture. In these studios, daylighting measurements including illuminance at specific points were conducted in May and June 2012. The aim of this thesis is to improve the illuminance and uniformity in the selected studios. Simulation models were built in Ecotect; and the field measurements were then used to validate the Ecotect model. To reach the best daylighting performance, simulations were carried out by Desktop Radiance with applying advanced daylighting systems, namely laser cut panels, prismatic panels and light shelves. The simulation findings were analyzed and discussed. It is considered that retrofitting efforts after the construction would be inadequate regarding daylighting, unless complying with the standards during the design process.