A Computer aided instruction (CA1) tool for CPU micro architecture
Mikroişlemci mimarisi için bilgisayar destekli bir eğitim aracı
  1. Tez No: 95408
  2. Yazar: EKREM BURAK BESTEL
  3. Danışmanlar: PROF. OĞUZ TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET MİKROİŞLEMCİ MİMARİSİ İÇİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR EĞİTİM ARACI Temel komut kümesi ve kayıt bellek modeli, bilgisayar mimarisinin iki önemli özelliğidir. Kayıt bellek ve operatörlerin gerçeklenme ve birbirlerine bağlanma şekline ve komutların bu yapıda çalışma planının kararlaştırılmasına donanım organizasyonu denir. Aynı mimari farklı donanım organizasyonları ile tanımlanabilir. Bu da farklı verimlilik/maliyet oranlan doğurur. Donanım organizasyonlarında edinilmiş tecrübeler tasarım kuralları ve tasanm araçları içine entegre edilebilmektedir. Ancak donanım organizasyonu çoğunlukla interaktif bir işlemdir. Komut, öngörülen donanım organizasyonunda benzetimle denenir, sonuçlar yorumlanır, donanım organizasyonunda değişiklikler yapılır ve komut tekrar benzetimle denenir. Bu tez çalışmasında fiziksel donanım yapısının ve mikro-komutlann formal gösterimin içeren kullanıcı dostu görsel bir simulator gerçeklenmiştir. Ayrıca komutların öngörülen mimari üzerinde en iyiye yalan zamanda bitimini sağlayacak mikrokodu üretmek için bir bulgusal (heuristic) algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan sistemin eğitsel bir paket olması amaçlanmıştır. Bu sebepten hem tanımlamalarda hem de benzetimde görsellik ön planda tutulmuştur. Geliştirilen araç, bulgusal öngörülerin önem katsayıları değiştirilip tekrar çalıştırılarak komutlar için en iyiye yakın mikrokod derlemesinde kullanılabilir. Ayrıca simülasyon sonucunda gözlenen problem noktalarını rahatlatmak üzere bir kayıt bellek veya veri yolu eklemekle, mimarinin ince ayarının yapılmasına da yarar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A COMPUTER AIDED INSTRUCTION (CAI) TOOL FOR CPU MICRO ARCHITECTURE Basic instruction set and register model are two important characteristics of computer architecture. The way local memory (registers) and operators are implemented and interconnected and mapping of instruction execution on this structure is called hardware organization. An architecture may be implemented by different hardware organizations, which yields different performance/cost ratios. Although past experience in hardware organization may be embedded into guidelines like design rules and design tools, the process is mostly iterative, i.e. instruction execution is simulated on proposed hardware organization, results interpreted, modifications are done and simulation is conducted again. In this thesis work a visual simulator is developed which allows the representation of both the instructions and the physical structure via a user-friendly interface. Furthermore a heuristic mapper is developed and embedded which may be used as a suboptimal microcode generator prior to simulation. The developed system is intended to be used as an educational package, Therefore visuality in both representation and simulation is emphasized. The tool may be used to find a near optimal microcode for instruction execution via iterative simulation and weight adjustment for heuristics. An alternative use of the tool is to fine-tune the architecture via adding a register or link to relieve bottlenecks observed as a result of simulation.