PCB design and internal wiring with reduced EMI (electromagnetic interference) for flat Tv applications
Flat Tv uygulamalarında düşük seviyeli EMI (elektromanyetik kirlilik) yayılımına sahip PCB dizaynı ve kablolama yöntemleri
- Tez No: 243648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ZORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, tv uygulamaları için düşük seviyeli elektromanyetik interferansa sahip dizayn kılavuzu oluşturulmuştur. Son zamanlarda, düşük seviyeli elektromanyetik yayılımlı tasarımların önemi gerek teknik gerekse ticari anlamda artmıştır. Bu tez, kurallar ve uygulanabilir çözümleri sunar.Elektronik ürünler akım taşıdıkları için Radyo Frekans (RF) enerjisi üretirler. Bu yüzden, bu tip ürünler elektromanyetik kirlilik (EMI) adı verilen istenmeyen interferans oluşturabilirler. EMI, elektromanyetik enerjinin bir elektronik devreden diğerine yayılım ya da iletim yoluyla geçmesi işlemidir. EMI ile ilişkili elektronik ürünlerin bir sınıfı da televizyonlardır (TV). TV günlük yaşamda oldukça sık kullanılan bir elektronik üründür. Aynı zamanda çevresinde RF enerji üreten ve istenmeyen RF enerjiden etkilenecek bir çok elektronik ürün ile birlikte kullanılması muhtemeldir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, tüm elektronik uygulamalarda olduğu gibi TV uygulamalarında da dijital ve yüksek frekanslı sistemler kullanılmaya başlandı. Bu gelişmeler ile birlikte, EMI konusu her geçen gün daha da önem kazanıyor.Bu tezin amacı, TV uygulamaları için bir dizayn prosedürü oluşturup EMI konusu için dizayn sonrasında harcanacak zaman ve maliyeti minimuma indirecektir. Avrupa Birliği standartlarına göre, bir televizyonun Avrupa pazarında yer alabilmesi için Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) testlerinden geçmesi gerekiyor. Testlerde çıkacak problemler maliyet ve projelerin devreye alınmasında ek süreye neden olur. Bu nedenle, süre ve maliyeti azaltmak için bir rehber gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a design guide constructed with theoratical info for tv applications with a low electromagnetic interference which is almost mandatory in recent times for both technical benefit and commercial trading. This report recommendates fruitful ideas for design and troubleshooting.Electronic products may often unexpectidely produce radio?frequency (RF) energy. Therfore, these kind of devices have the potential of causing unwanted interference with this energy, which is called Electromagnetic Interference (EMI). EMI is actually the process by which disruptive electromagnetic energy is transmitted from one electronic device to another via raidated or conducted paths. TV is one of the most used electronic product in daily life. And it?s used with other electrical and electronic products in the areas of concern when unintentional sources of RF energy may be observed. As digital and high-frequency systems are increasingly developoed in TV applications and other consumer products, EMI becomes a wider concern.In this thesis, a design approach for TV applications is constructed in order to save time and money. According to regulations in Europe, it is necessary to pass some tests related to EMI to take a place in Eurepean market. This feature of regulations is related electromagnetic compatibility (EMC). For those companies that send TV blindly to test-laboratory hoping the best and get their unit with failing results, it becomes the responsibility of someone back at the factory to tackle this problem. Therefore a guidance is needed at this point .