Koruyucu gaz kaynağında (MIG/MAG) gaz debisinin kaynak nüfuziyeti ve kaynak hızına etkisi
Influence of gas flow on welding penetration and welding rate with protective gas welding
  1. Tez No: 243649
  2. Yazar: GÜREL TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kaynak, günümüzde bağlantı yöntemlerinden biri olarak imalatın birçok aşamasında sıkça karşımıza çıkmasının yanı sıra, bakım ? onarım işlemlerinde de sıkça başvurulan bir yöntemdir.Yöntemin ilk keşfedilişinden günümüze kadar, birçok farklı şekilde uygulaması bulunmasına rağmen sonsuz kaynak teli kullanımı, mekanize oluşu, her pozisyonda kolaylıkla kaynak yapılabilmesi vb. gibi nedenlerle MIG ? MAG Gazaltı Kaynak Yöntemi diğer yöntemlere nazaran daha fazla kullanım şansı bulmuştur.Kaynak işlemi sırasında elektrodun kaynak dikişi boyunca ilerleme hızı; birleştirilecek malzemelere verilen ısıyı, dolayısı ile kullanılan enerjiyi, dolgu teli miktarını ve nüfuziyet gibi bir takım değişkenleri etkileyeceğinden optimum bir değerde seçilmelidir.Birleştirme işlemi yapılırken birleştirilecek malzemelere enerjinin yanı sıra gerekli hallerde dolgu metali verilerek malzemelerin tek bir parça şeklinde birleştirilmesi sağlanır. Bu nedenle malzemelere mümkün olduğunca yoğun enerji verilmesi gerekmektedir. Yapılan çalışmalar arkın soğutularak enerji yoğunluğunun arttırılabileceğini göstermektedir.Çalışmamın ilk aşamasında, kaynak hızının nüfuziyet üzerindeki etkisi ile arkın çevresinden geçmekte olan gazı soğutmanın nüfuziyete etkisi incelenmiş, ikinci aşamada ise kaynak ağzı açılmamış numunenin su soğutmalı ve su soğutmasız nozul ile kaynak yapılması sonucunda oluşan nüfuziyet miktarları ayrıntılı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding as one of the joint methods of today has a wide range of application as a method of joint during several stages of manufacture as well as a frequently used system during maintenance and repair works.Although many different implementation routes were developed from the date it is first explored up to date, MIG-MAG Shielded Inert Gas Welding Method has a more common use than other methods because of endless welding wire use capacity, being mechanized, easy to carry welding under all positions etc.The deposition rate of electrode through the welding region should be selected at an optimum level since it would affect some variables like the heat to be implied to the materials to be jointed, the amount of deposit wire and penetration.While fusion process is carried, with the energy implied to the components to be jointed deposit material also used to have the pieces as a unique component. Therefore, it is necessary to apply energy to the components as intense as possible. The carried studies have shown that the intensity of the energy can be increased by cooling the arc.During the first stage of my study, the influence of welding speed on penetration and influence of cooling the gas passing around the arc on penetration and during the second stage the penetration amounts resulted by application of welding with water cooled nozzle and without water cooling were investigated in detail on the sample with unopened welding outlet.