A literature review on six sigma
Altı sigma üzerine bir literatür araştırması
  1. Tez No: 243650
  2. Yazar: YİĞİTCAN ÇELİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. MİRAÇ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada ilk uygulamaları 1980'lerin ortalarında imalat sanayiinde görülen altı sigma kalite iyileştirme yaklaşımının kökenleri, tarihsel gelişimi, teorik arkaplanı ve geleceğine dair düşünceler, bir akademik literatür araştırması çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda önce kalite olgusunun Batı'daki, Japonya'daki ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi ele alınmış; altı sigma ve bu kalite sisteminin ardında yatan teorik temeller ortaya konmuştur. Bunları takiben SCI Expanded kapsamındaki tüm akademik dergiler tarih kısıtlaması olmaksızın ?altı sigma? anahtar sözcükleriyle taranmıştır. Elde edilen sonuç kümesindeki makalelerin tamamına yakını tam metin olarak incelenmiş ve karşılaştırmalı bir istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Bu incelemelerde tamamen makalelerin içeriklerinden elde edilen faktörler dikkate almıştır. Elde edilen sonuçlar ile, altı sigma literatüründe ve dolayısıyla uygulamalarındaki mevcut durum, güncel eğilimler ve tarihsel değişimler belirlenmiştir. Bu sonuçlar detaylı olarak tartışılmış ve gelecekteki altı sigma uygulamalarıyla ilgili fikir yürütülmüştür.Yapılan literatür çalışması neticesinde altı sigma kavramının ne tanımı, ne de uygulamaları üzerinde ortak bir görüş oluşmamış olduğu tespit edilmekle birlikte altı sigmanın önümüzdeki yıllarda önemini koruyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the roots, historical development, theoretical background, and future expectations of six sigma quality improvement approach, which emerged in manufacturing industries in the mid 1980s, are analyzed within the framework of an academic literature review. In this context, firstly the historical developments of quality phenomenon in the Western World, Japan, and Turkey are explored, and the theoretical basis of this quality system is identified. Then, the academic journals covered by Science Citation Index (SCI) Expanded are searched without time limits with keyword ?six sigma?. Almost all of the articles in the resulting set are examined in full-text; and a comparative statistical analysis is conducted. This analysis is based upon factors that are derived directly from the contents of the articles. Analysis results are used in order to determine the current situation, up-to-date trends, and historical transformations in the literature, therefore the implementations of six sigma. The results are discussed in detail and ideas about the future implementations of six sigma are given.The literature study shows that although no consensus is built up on either the definition or the implementation of six sigma, it is believed that it will maintain its importance in the following years.