Cam/epoksi malzemesinin üretimi, mekanik özelliklerinin tespiti ve ara yüzey kırılma tokluğunun hesaplanması
Production of glass/epoxy and determination of mechanical properties and estimation of interlaminar fracture toughness
  1. Tez No: 243655
  2. Yazar: AHMET GÜLAKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EVREN TOYGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, cam epoksi kompozit malzemenin üretimi, deneysel olarak cam epoksi kompozit malzemesinin mekanik özelliklerinin ve ara yüzey kırılma tokluğu değerlerinin bulunması konusunda çalışılmıştır. Kırılma tokluğu değerlerinin belirlenmesinde Lineer Elastik Kırılma Mekaniği (LEFM) yaklaşımı kullanılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde konu hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde kompozit malzemelerin genel özelliklerinden bahsedilmiş, kompozit malzemeler sınıflandırılmış ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir.Üçüncü bölümünde kırılma mekaniği hakkında genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde kırılma tokluğu deneylerinden bahsedilmiş ve deneysel çalışma anlatılmıştır. Aynı bölüm içerisinde ara yüzey kırılma tokluğu hesaplamalarının nasıl yapıldığı ifade edilmiş, deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiş, elde edilen sonuçlar daha önce elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, fracture toughness values, mechanical properties and production of glass-epoxy composite material have been found by experimentally. Lineer Elastic Fracture Mechanics (LEFM) approach has been used while determining fracture toughness values.In the first part of this study, general information about the objective is given. In the second part, general properties of composite materials are mentioned, they are classified and the explanation is made that where they are used.In the third part of this study, general information about the fracture mechanics is given. In the fourth part fracture toughness experiments and experimental study are mentioned. In the same chapter, ways of calculating interlaminar fracture toughness have been discussed, and the obtained results are compared with the previous studies