Toprakların bazı özelliklerinin yana sıçrama kayıplarına (SSEside splash erosion) etkisi
  1. Tez No: 24367
  2. Yazar: TAMER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
-51- ÖZEÜP Bu araştırma, Gediz Havzasının taraş yapılan alanlarından alınan farklı özelliklere sahip altı adet toprak örneği ile yürütülmüştür. Toprak örnekle ri pulluk derinliğinden alınmıştır* Araştırma materyali olan topraklar 8 mm'lik elekten geçirilmiş ve 30x30x15 cm boyutlarındaki par sellere yerleştirilerek yapay yağış uygulaması yapıl mıştır. Yağış uygulaması 1 saat süre ile % 0, % 9, % 18 re % 27 eğimde yapılmıştır. Yapay yağmurlayıcı Tee jet 80100 model düşey püskürtücülü, yüksek kinetik enerjili olup, ortalama 5,7 cm/û yağış yoğunluğu uygulanmıştır. Toprak örneklerinde iskelet yüzdesi, bünye, kil oranı, mil oranı, tarla kapasitesi, solma noktası, süspansiyon yüzdesi, dispersiyon oranı, agregatlaşmış mil+kil yüzdeBi, erozyon oranı, agregat stabilitesi, pH, kireç, K.D.K., değişebilir katyonlar, organik mad de, suda çözünebilir toplam tuz tayinleri yapılmıştır* Yapılan analizler ve hesaplamalara göre araştırma topraklarında % iskelet: 0,11-33,78; % kum:19, 20-97,20? % mil: 1,84-40, 84; % kil:0, 96-54, 96? kil oranı:0,81- 103,16; mil oranı:0, 47-1,91; tarla kapasitesi: 3, 09- 46,44; solma noktası: 2, 02-3 4, 42; süspansiyon yüzdesi: 0-24,40; dispersiyon oranı: 0-39, 10; agregatlaşmış mil+kil yüzdesi: 60,89-100; erozyon oranı: 0-47, 40; agre gat stabilitesi: % 3,95-77,82; pH: 7, 26-7, 61; kireç: % 5,18-22,45; K.D.K.: 4,34-52,17 me/100 gr., değişebi lir Ca+++Mg++: 3,90-51,00 me/100 gr., değişebilir ITa+: 0,13-0,56 me/100 gr., değişebilir K*: 0,31-1, 54 me/100 gr., organik madde: % 0,57-10,81; suda çözünebilir toplam tuz: % 0,030^ -0,127 arasında değişmektedir. Sıçrama ile meydana gelen en büyük toprak kaybı 1 no*lu toprak örneğinde olmuştur. Buna neden olarak bu-52- toprak örneğinin kum bünyeli(% 97,20 kum) ve organik mad de yüzdesinin(% 0,57) en düşük oluşu gösterilmiştir. 1 no 'İn toprak örneğinde sıçrama ile meydana gelen en bü yük toplam kayıp % 27 eğim dereceeinde(50,5097 gr) olur ken, en az toplam toprak kaybı ise % 18 eğim derecesinde (39,7545 gr) olmuştur. Sıçrama ile meydana gelen en az toplam toprak kaybının olduğu örnek 5 no'lu örnek olarak saptanmıştır. Buna neden olarak ise bu toprak örneğinin yüksek organik madde (% 10,81) içeriği ve yüksek tarla kapasitesi değeri gösterilmiştir. Bütün toprak örneklerinde eğim yönünde sıçrama ile meydana gelen toprak kayıpları eğim derecesi arttık ça artmış(% 0< % 9< % 18< % 27) ? eğimin tersi yönde ise azalmıştır(% 0_> % 9^ % 18^> % 27). Sıçrama kapla rının dairesel dağılımı dikkate alındığında 1. ve 2. sı radaki kaplarda daha fazla toprak materyali birikirken, 3. ve 4* sıradaki kaplarda bu miktarlar dana az olmuştur.
Özet (Çeviri)
-53- SUMMARY The Effect of Some Soil Properties on Side Splash Erosion(SSE)* This research was performed on six soil samples with different properties taken from arable lands in Gediz Watershed. Soil samples were taken from the plough depth* Soils were sieved from 8 mm* sieve and placed in parcels of 30x30x15 cm. Then, rain was simulated at 0 %f 9 %, 18 % and 27 % slopes for one kour. Veejet 80100 type with vertical spraying and high kinetic energy as rain-simulator was used* Avarage rain intensity was 5,7 cm/h. In soil samples, skeleton percent, texture, clay ratio, silt ratio, field capacity, welting point, sQspan- sion percent, dispersion ratio, aggregated silt+clay per cent, erosion ratio, aggregate stability, pH, lime, C.E.C., exchangeable cations, organic matter and soluble total salt analyses were made* According to these analy ses and calculations; in research samples, % skeleton changed between 0,11 to 33,78? % sand 19,20 to 97,20; % silt 1,84 to 40,84; % clay 0,96 to 54,96; clay ratio 0,81 to 103,16; silt ratio 0,47 to 1,91; field capacity 3,09 to 46,44; welting point 2,02 to 34,42; süspansion % 0 to 24,40; dispersion ratio 0 to 39,10; aggregated silt+clay % 60,89 to 100; erosion ratio 0-47,40; % aggregate stability 3,95 to 77,82; pH 7,26 to 7,61; lime % 5,18 to 22,45; C.E.C. 4,34 to 52*14 me/100 gr., exchangeable Ca+++Mg++ 3,90 to 51,00 me/100 gr., exchan geable ffa+ 0,13 to 0,56 me/100 gr., exchangeable K+ 0,31 to 1,54 me/100 gr«, % organic matter 0,57 to 10,81 and % soluble total salt 0,030^ to 0,127. The greatest total soil loss by splash occured in 1 number soil sample* As reason of this, it can be-54- said that tills soil sample has sand texture (97 »20 % sand) and the lowest organic matter content (0,57 %). The grea test total soil loss by splash in 1 number soil sample oo cured at 27 % slope(50,5097 gr.) but the lowest total soil loss at 18 % slope (39, 7545 gr.). The lowest total soil loss by splash was deter mined in 5 number soil sample. As reason of this, it can be said that this soil sample has high it can be said that this soil sample has high organic matter content (10,81 %) and field capacity soil losses by splash at slope direction in all soil samples increased as slope ratio increase(0 % < 9 % < 18 #< 27 %) and decreased at opposite slope direction(0 %y 9 % > 18 % > 27 %). Circular dispersion from parcel of splaBh losses was taken in to consideration more soil material collected in first and second order containers but more less soil samples in third and fourth order containers.