SMPS buck converter design for portable devices
Taşınabilir cihazlar için anahtarlamalı güç kaynağı tasarımı
  1. Tez No: 243694
  2. Yazar: UYSAL ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, SMPS Senkron Buck dönüştürücünün verimliliğini arttırma teknikleri incelenmiştir. Pille çalışan sistemlerde mikroişlemcileri besleyen gerilim regülatörleri hedef uygulama olarak seçilmiştir. Gerilim regülatörlerinin verimliliği pil ömrünü ve pil kapasitesini belirleyen temel etkendir.Mikroişlemcilerin güç gereksinimlerini karşılamak için oluşturulan devreler gerilim regülatör modülü (VRM) olarak isimlendirilir. Bu devrelerde çoğunlukla kullanılan DC-DC dönüştürücüler senkron çalışan Buck tipi doğrultuculardır. Buck doğrultucu temel olarak giriş akımındaki ve çıkış gerilimindeki dalgalanmayı en alt seviyede tutarak daha küçük filtreleme elemanları kullanılmasını sağlar. Bu devre elemanları ve anahtarlama sebebiyle oluşan kayıplar incelenmiştir. MOSFET geçit sürme ve doğrultucu verimliliğini arttırma teknikleri anlatılmıştır. Düşük akımlarda daha yüksek verimlilik elde etmek için bazı kontrol devreleri kullanılmaktadır. Bunların en önemlisi darbe frekans modülasyonu ile kontroldür. Ayrıca, bazı kısa devre koruma teknikleri anlatılmıştır.MOSFET geçit sürme ve doğrultucu verimliliğini arttırma teknikleri uygulanmış deneysel çalışma Intel Montevina Platformu dizüstü bilgisayarı üzerinde çift-veri-oran (DDR) hafızası gerilim hattı kullanılarak tezin her aşamasında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops estimation and efficiency maximization techniques in Synchronous SMPS Buck Converters. The target applications are voltage regulators for microprocessors used in battery powered systems. Overall system efficiency is a critical design parameter in battery powered systems. It affects both the battery capacity requirement and the end product's run time.The circuit that delivers power to the microprocessor is usually called a Voltage Regulator Module (VRM). The preferred architecture for this power converter is the buck converter with synchronous rectification. This architecture reduces the ripple both of the output voltage and the input current, allowing for smaller filter components. Because of switching and components used in converters, power losses emerge. Losses that appear in every stage of switching buck converters are investigated. Gate drive optimisation and efficiency maximization techniques are introduced. To obtain higher efficiency at light loads, some control circuits should be used. Pulse Frequency Modulation(PFM) is a control method to stabilize output voltage by improving power supply efficiency at light loads. Besides, some short circuit protection methods are mentioned.At every stage of thesis, experimental results are presented, showing maximized efficiency even at light load, and optimized gate drive on Intel Montevina Platform Notebook Computer Double Data Rate (DDR) Memory voltage rail.