Anahtarlamalı güç kaynağı için bulanık mantık denetleyici tasarımı
The Design of a fuzzy logic controller for a switched mode power supply
- Tez No: 126103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
_.¦... BULANIK MANTIK DENETİMLİ ANAHTARLAMALI GÜÇ KAYNAĞI TASARIMI Yüksek Lisans Tezi Ahmet YÜKSEK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞUBAT 2002 ÖZET Güç kaynakları bir çok cihazda yaygın olarak kullanılan ünitelerdir. Bunların daha verimli, kararlı, basit tasar ımlanabilmesi istenilen özelliklerdir Bu da teknolojinin yeni gelişmelerini, yöntemlerini ve buluşlarını bu aletler üzerine uygulamamıza bir sebep teşkil eder Bu çalışmada, anahtarlamalı güç kaynağının denetimi için bir bulanık mantık denetleyicinin tasarımı yapılmıştır. Denetim tekniği olarak ise darbe genişlik modülasyonu kullanılmıştır. Yapılan simülasyon çalışmaları neticesinde bulanık mantık denetleyicisinin, PI denetleyiciden daha iyi tepki verdiği görülmüştür. Bilim Kodu : 626.07.01 Anahtar Kelimeler :Bulanık Mantık, SMPS, Buck Dönüştürücü,PWM Sayfa Adedi :67 Tez Yönetici :Doç. Dr. Ömer Faruk BAY
Özet (Çeviri)
THE DESIGN OF A FUZZY LOGIC CONTROLLER FOR A SWITCHED MODE POWER SUPPLY ( MSc. Thesis ) Ahmet YÜKSEK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2002 ABSTRACT Power supplies are widely used in several equipments. Efficiency, stability, simplicity of design are demanded aspects for them. This drive us, to apply the new technological advances, invention methods onto them. In this study, the design of a fuzzy logic controller system for the control of a switched mode power supply has been introduced. The controlling technique used was Pulse Width Modulation (PWM) technique. It is shown that the response of the devised fuzzy logic controller system is better than the response of PI controller system, by making simulation studies of both. Science Code Key Word Page Number Adviser 626.07.01 FLC, SMPS, Buck Converter,PWM 67 Assoc. Prof. Dr. Ömer Faruk BAY