Tiyofenil grubu içeren azlaktonların sentezleri ve spektroskopik çalışmaları
The synthesis and spectroscopic studies of azlactone containing thiophenyl
  1. Tez No: 243696
  2. Yazar: ASLI ÇIKIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doymamış azlakton sınıfı olarak bilinen beşli heterohalka sistemlerinden1,3-oxazol-5(4H)-one'un tiyenil içeren türevleri literatürde bilinen yöntemlerle sentezlenmiştir. Yenisentezlenen tiyenil türevlerinin yapıları FT-IR, H NMR spektroskopik yöntemleriylekarakterize edilmiştir. Asetonitril(ACN), tetrahidrofuran(THF) ve diklorometan(DCM)çözücüleri içerisinde ve farklı plastikleştiriciler içeren polivinilklorür(PVC) matrikslerdefotofiziksel özellikleri UV-vis absorpsiyon ve emisyon spektroskopisi ile saptanmıştır. Tiyeniliçeren oxazol-5-one türevlerinin PVC matrix'teki ince filmleri hazırlanarak, biyolojik önemiolan Fe(III), Co(II), Ni(II), Zn(II) ve Cu(II) katyonlarına karşı yanıtı incelenmiştir.Ayrıca elektropolimerizasyon teknikleri kullanılarak sözkonusu türevlerdeki tiyenil grubununelektropolimerizasyonu denenmiştir.PTO-I 2-fenil-4-(2-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-II 2-(4-nitrofenil)-4-(2-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-III 2-(4-metilfenil)-4-(2-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-IV 2-(2-tiyenil)-4-(2-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-V 2-(2-tiyenil)-4-(3-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-VI 2-(3-tiyenil)-4-(2-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-onPTO-VII 2-(3-tiyenil)-4-(3-tiyenilmetilen)-1,3-oksazol-5(4H)-on
Özet (Çeviri)
In this study, derivatives of 1,3-oxazole-5(4H) contained thienyl groups from five memberedheterocyclic systems, known as unsaturated azlactone class were synthesized by the knownmethods. The structures of new synthesized thienyl derivatives were characterized by FT-IR,1H NMR spectroscopic methods. Photophysical characteristics of the derivatives in solventsof acetonitrile (ACN), tetrahydrofuran (THF), dichloromethane (DCM) and polyvinylchloride(PVC) polymer matrix which contain plasticizer was determined with UV-vis absorption andemission spectroscopy. PVC thin film matrices of oxazole-5-one derivatives which containsthienyl groups was prepared and then, the answers against to Fe(III) , Co(II) , Ni(II) ,Zn(II)and Cu(II) cations having biological importance were investigated.Also using electropolymerization techniques, the electropolymerizations of thienyl groups ofthese derivatives were tried. All the synthesized derivatives are listed below.PTO-I 2-phenyl-4-(2-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-II 2-(4-nitrophenyl)-4-(2-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-III 2-(4-methylphenyl)-4-(2-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-IV 2-(2-thienyl)-4-(2-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-V 2-(2-thienyl)-4-(3-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-VI 2-(3-thienyl)-4-(2-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-onePTO-VII 2-(3-thienyl)-4-(3-thienylmethylene)-1,3-oxazol-5(4H)-one