Katman-katman bir araya gelme yöntemi ile antibakteriyel ince film tabakalarının hazırlanması
Prepearing antibacterial thin film layers by layer-by-layer assembly
  1. Tez No: 243716
  2. Yazar: ZELİHA ELİF ÇETİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇULHA, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP AKDESTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
1990'lı yılların sonlarına doğru Decher'in geliştirmiş olduğu katman-katman bir araya gelme yöntemi, biyoloji ve tıp alanlarındaki uygulamalarda ince film tabakaları hazırlama yöntemlerine alternatif olarak geliştirilmiş bir yöntemdir.Bu çalışmada, daha evvel katman-katman bir araya gelme yönteminde polimer/polimer uygulamasında polimer yerine protein/nanoparçacık uygulaması ile çalışma yapıldı.İlk olarak protamin sülfat ve poli-L-lizin biyomolekülleri ile altın ve gümüş nanoparçacıkların dört farklı kombinasyonda katmanlar elde edildi. Görüntüler ve yüzeyde tutunan nanoparçacıklar için taramalı elektron mikroskobu ile atomik kuvvet mikroskobunda görüntüler alındı.Daha sonra, elde edilen yüzeylere gümüş iyonları hapsedilerek yüzeylerin antibakteriyel özellikleri incelendi. Dört kombinasyon için her birinin arasına AgNO3 çözeltisi kullanılarak gümüş iyonlarınca zengin bir yüzey elde edildi. Bu yüzeyler için nutrient agar besi yeri ortamında gram negatif ve gram pozitif iki temsili bakteri ile antibakteriyel özellik denemesi yapıldı ve olumlu sonuçlar elde edildi.Bu yöntem ile hazırlanan yüzeylerin biyomedikal uygulamalarda kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
At the end of the 1990?s, layer-by-layer assembly (LbL assemly), developed by Decher has been an alternative to applications in the fields of biology and medicine for preparing thin films.In this study, except of polymer/polymer application in LbL assembly, protein/nanoparticle was applied.First, they were obtained four different layers with protamine sulfate and poly-L-lysine biomolecules which are combined with gold and silver nanoparticles. The visions and held on surfaces nanoparticles are investigated in scanning electron microscopy and atomic force microscopy.Then, the surfaces, which the silver ions were entrapped in, were investigated if they have any antibacterial features. For each four combinations, it was obtained silver ion enhanced surface using AgNO3 solution. And then, it was investigated in nutrient agar medium for gram negative and gram positive bacteria as representative with these surfaces, and finally the results were good.It?s thought that surfaces prepared by LbL assembly could be used in biomedical applications.