Ev tipi buzdolaplarının bilgisayar destekli ısıl analizi
Computer aided thermal analysis of domestic refrigerators
  1. Tez No: 243766
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada ev tipi geleneksel bir buzdolabının soğutucu kısmına iki adet giriş menfezi ve bir adet çıkış menfezi eklenerek oluşturulan bir modelin ve bir adet no-frost dondurucu modelinin sonlu hacimler formülasyonu kullanan özel bir bilgisayarlı akışkanlar dinamiği (CFD) programı yardımıyla ısıl ve akış analizleri yapılmış ve sayısal çalışma sonucunda değerlendirmeler yapılmıştır. Öncelikle buzdolabının soğutucu kısmının, Pro-Engineer Wildfire 3.0 (versiyon 3) parametrik modelleme programı yardımıyla üç boyutlu modeli hazırlanmıştır. Üretici firmadan alınan bilgiler yardımıyla sayısal çalışma gerçekleştirilmiştir. Daha sonra modeli üretici firmadan alınan bir no-frost dondurucunun yine Pro-Engineer Wildfire 3.0 (versiyon 3) parametrik modelleme programı yardımıyla basitleştirilmiş modeli hazırlanarak sayısal çalışma gerçekleştirilmiştir. ANSYS CFX-Mesh programı kullanılarak yapısal olmayan üçer adet ağ yapısı oluşturulmuştur. Üç ağ yapısı için de simülasyon modeli ANSYS CFX programı yardımıyla hazırlanmış ve ısıl ve akış analizleri yapılmıştır. Soğutucu model için karışık taşınım sonuçları incelenmiş, no-frost dondurucu model için hem zorlanmış taşınım hem de karışık taşınım koşulları için analizleri gerçekleştirilmiştir. Hız dağılımları, sıcaklık dağılımları ve sayısal sonuçlar üzerinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, thermal and flow analysis of refrigeration compartment of a domestic traditional refrigerator by adding two inlet vents and an outlet is conducted by the mean of a special computaional fluid dynamics (CFD) software which uses control volume formulation and results are considered. At first, the refrigeration compartment of the refrigerator is modelled in three dimensional by the mean of Pro-Engineer Wildfire 3.0 (version 3) which is three dimensional parametric modelling software. A numerical study is conducted by means of the producer company introduction. A numerical study is conducted using simplified model of a frost-free freezer that is prepared by the mean of Pro-Engineer Wildfire 3.0 (version 3) which is three dimensional parametric modelling software, that is taken from the producer company. Three unstructured mesh is generated by the use of ANSYS CFX-Mesh for each model. Simulation model is described for these three mesh by the use of ANSYS- CFX, finally thermal and flow analysis is conducted. Analysis is conducted for mixed convection conditions for refrigerator compartment and either forced convection or mixed convection conditions are considered. Velocity field, temperature field and numerical values about them are discussed.