Farklı kapileri eşanjör uygulamalarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the different capillary tube suction line heat exchanger applications
- Tez No: 432101
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZDEN AĞRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Buzdolapları ve dondurucular özellikle konutların enerji tüketiminde en büyük paya sahiptir. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, televizyon, aydınlatma, bilgisayar vb. enerji tüketen eşyalar çoğunlukla gündüzleri ve belirli zamanlarda çalışmaktadır, buzdolapları ise günün 24 saati durmaksızın çalışmaktadır. Bu yüzden özellikle buzdolaplarında/dondurucular yapılacak enerji verimliliği çalışmaları enerji tüketimi harcamaları ve çevre üzerine büyük önem arz etmektedir. Yapılan çalışmanın amacı, ev tipi tezgah altı bir dondurucuda farklı kapileri eşanjör geometrilerinin sistem performansına etkilerini incelemek ve mevcut düzenek için optimum kapileri boru emme hattı eşanjörünü ve soğutucu akışkan şarj miktarını belirlemektir. Soğutma sistemlerinde soğutma görevini çeşitli hidrokarbon bileşikleri gerçekleştirmektedir. Mevcut deney düzeneğinde bu görevi izobütan (R-600a) gerçekleştirmektedir. Yapılan deneysel çalışma sonucunda, buzdolabı/dondurucu enerji tüketim performansı üzerine kapileri boru emme hattı eşanjörlerinde en etkili parametreleri sırasıyla; kapileri boru boyu, emme hattı eşanjörü konumu, eşanjör boyu ve şarj miktarıdır.
Özet (Çeviri)
Refrigerators and freezers have big share on energy consumption especially in houses. Energy consumer products like washing machines, dish washers, ovens, televisions, illuminations, computer and sth. used in houses are working a time of the day, but refrigerators/freezers work continuously. Energy efficiency studies on the refrigerators/freezers have great importance on energy consumption and environment due to these properties of refrigerators/freezers. Aim of this study is investigation of effects of the different capillary tube suction line heat exchanger geometries on the system performance and identifying the optimal capillary tube suction line heat exchanger and refrigerant charge amount for household undercounter freezers. Refrigerating process in the refrigeration system is done by hydrocarbon compounds. For available study this work is done by isobutane (R-600a). According to result of the experimental studies, parameters in the order of importance on the system performance are capillary tube length, suction line heat exchanger position, length of heat exchanger region and charge amounts, respectively.