Bağın sulama suyu gereksinimi ve sulanması üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 24377
  2. Yazar: S. HANİFE TELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
- 40 - ÖZET Bu çalışma bagm sulanması ile ilgili temel esaslar ve rilmiştir. Çalışmada sırasıyla; Bağın toprak ve iklim istekleri ile gelişme süresi, bağda toprak-su-bitki ilişkileri, bag sulama sının esasları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve daha sonra incelenen bilgilerin ışığı altında Bornova iklim koşullarında bir bag arazisi için sulama programı hazırlanmıştır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası Koşul larında asmanın mevsimlik net sulama suyu gereksinimi 464.6 mm., toplam sulama suyu gereksinimi ise 714.8 mm. olarak sap tanmıştır. Optimum verim ve kalite yönünden her defasında 102 mm. olmak üzere sırasıyla;4 ve 22 Haziran, 7,19 ve 31 Temmuz da 15 ve 30 Ağustos tarihlerinde yapılacak 7 kez sulamanın optimum verim ve kalite yönünden yeterli olacağı belirlenmiş tir. Ancak, üzümün kurutmalık olarak değerlendirilmesi düşü nüldüğünde, danelerdeki şeker miktarını arttırmak için sula manın hasattan 1 ay kadar önce kesilmesi gerekmektedir ki bölge koşullarında hasadın Eylül ayı başlamadan yapıldığı dikkate alındığında Ağustos ayındaki son iki sulamaya gerek kalmamaktadır. Fakat bu durumda da, bir sonraki yılın verimi için hasattan sonra bir kez sulama yapılması büyük önem taşı maktadır.
Özet (Çeviri)
- 41 - SUMMARY In this study the fundamental aspects for the irrigation of vineyards has been investigated. Soil and climate requirements, growing period, soil- wa ter-plant relationships and a detailed investigation on vine yard irrigation has been reviewed respectively. Then, accor ding to these information, an irrigation schedule for the vineyard in Bornova climatical conditions were prepared. According to the irrigation schedule, in Bornova condi tions seasonal net and gross water requirements of vineyards has been determined 464.6 mm and 714.8 mm respectively. It has been also determined that 7 applications with 102 mm of irrigation depths, to be applied in 4 and 22 July, 7,19 and 31 June, 15 and 30 August will be enough for optimum yield and quality. But in raisin production, the last two irrigations must btt cut off one month before the harvest to increase the sugar content of the berries. In this case, one irrigation after harvest has of a great importance for the yield of the following year.