Barbunya balığı (Mullus barbatus , L.) avcılığında dip trol ağlarının seçiciliği
  1. Tez No: 24376
  2. Yazar: RAŞİT GURBET
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HİKMET HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki adet yüksek ağız açan dip trolü ile Foca tipi dip trolleri kullanılmıştır. Yüksek ağız acarı dip trolleri iki ve dört görünümlü yapılarak, torbalarına 36 mm., 40 mm., 44 mm., ve 48 mm., göz uzunluklarında torbalar değiştirilerek kullanılmıştır. Bu amaçla, esas torbaların Üzerine daha küçük ağ göz uzunluklarına sahip torba ağ geçirilmiştir. Bu ağlarla yakalanan Barbunya balıklarının Mullus barbatus. L.1 ağ gözü seçiciliği araştırılmıştır. Araştırmalar esnasında saptanan sonuçlar kısaca aşağıda özetlenmiştir. Yüksek ağız açan dip trollerinin torbalarına takılan 36 mm., 40 mm., 44 mm. ve 48 mm., ağlardan Barbunya balıkları için en uygun ağ gözünün 44 mm., olduğu görülmüştür. Göz uzunluğu 36 mm. ve 40 mn. olan ağların Barbunya balıkları stokunu küçülttüğü ve cinsi olgunluğa erişmemiş yada erişmekte olan bireyler Üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. 44 mm. göz uzunluğunun Barbunya balıkları Üzerinde doğrudan etkisi olmadığı görülmüştür. L50 seçicilik uzunluğu 17.73 cm. olarak bulunmuştur. Bu boydaki bir balığın III. yasın Üzerinde olduğu saptanmıştır. Foça tipi dip trolünün L50 seçicilik uzunluğu 11.16 cm. olarak bulunmuştur. Bu ağ I. yas ve Üzerindeki balıklara etkilidir. Foça tipi dip trolünün torbasında misinadan yapılmış ağ kullanılmıştır. Bu ağ, poliamid ağlar gibi fileksibil olmadığından torba ağ göz uzunluğu 44 mm. olmasına rağmen seçicilik uzunluğu küçük bulunmuştur Foca tipi dip trollerinde seçicilik özelliği arttırılmalıdır. Buda stoğun devamlılığı için gereklidir. 138
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, two bottom trawls with high opening and Fota type bottom trawl were used. The trawls with high opening has been built with two and four seamed. The mesh sizes with 36 mm., 40 mm., 44 mm. and 48 mm. has been tried on the codend of those two trawls. : Small meshed cover has been used to collect fishes which are escaped from the codend. The selection effect has been studied for red mullet by comparing the sizes of the fishes inside the codend and outside the codend. Following condusions could be summerised. ( The mesh size of 44 mm. gave the best selection for the red mullet among the various mesh sizes. Codend with 36 mm. and 40 mm. mesh sizp harm the stock by collection undesired smaller fishes which are not arrived maturity. On the oth?r hand, 48 mm. mesh size selects larger sizes f ishes. (I.5Q-17. 50 cm.) and some desired stock escapes. In another saying, this mesh size traps fishes older than 3 years. L50 were found to be 11.16 cm. for the Foça type trawls. Those nets catch the fishes 1 year old and over. Foça type bottom trawls use nets made of line. Those nets are not flexible as much as the other polyamid nets. Therefore, the selection length is smaller with respect to the aara^ mesh size of other nets. Selectivity of Foes type trawls should be increased which is essential for the continuation of the stock. 139