Gediz Havzasında kuraklık sorunu üzerinde bir inceleme
- Tez No: 24380
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Araştırmada, Gediz Havzası 'nda Salihli, Akhisar, Manisa ve Menemen'in kurak yıllarının yağış, sıcaklık ve potansiyel evapotranspirasyon değerleri dikkate alınarak Thornthwaite yöntemine göre kuraklık durumunun saptanması en önemli amacı oluş turmuş tur Araştırmada, 1931-1989 yılları arasındaki bazı kurak yılların, aylık ve yıllık yağış değerleri ele alınarak kurak dönemler belirlenmiş tir. Gediz Havzası'nda Salihli, Akhisar, Manisa ve Menemen'in kurak geçen yıllarının, yıllık yağış ortalamaları incelendiğinde, yağışların büyük bir kısmı kış aylarında düşmektedir. Yaz ayları ise çok az yağış düşmekte, hatta bazen hiç düşmemekte ve genellikle kurak geçmektedir. Elde edilen verilere göre en yüksek sı caklı klar Temmuz ve Ağustos aylarında görülmektedir. Gediz Havzası 'nda kurak aylar bazen Mayıs ayında ortaya çıkarken, bazen de Haziran ayında ortaya çıkmaktadır. Akhisar ' da kurak dönöm 1957 ve 1967 yi lları nda Haziran ayı nda ortaya çı kmı ş ti r. Bu dönem 1957 yi lı nda Kası m ayı na kadar, 1967 yılında ise Aralık ayına kadar sürmüştür. Salihli'de ise kurak dönem 1967 ve 1973 yıllarında Haziran ayında başlamış, Kasım ayı başına kadar devam etmiştir. 1985 yılında ise bu durum, Mayıs ayında başlamış ve Kasım ayı başına kadar devam etmiştir. Manisa'da kurak dönem 1956 yılında Haziran ayında başlarken, 1985 yılında Mayıs ayında başlamıştır. Bu durum53 1956 yılında Kasım ayı başına kadar devam ederken, 1985 yılında Ekim ayı başına kadar devam etmiştir. Menemen'de ise kurak dönem 1977 yılında Mayıs ayında ortaya çıkarken, 1985 yılında iae Haziran ayında ortaya çıkmıştır. Hem 1977, hem de 1985 yıllarında bu durum, Ekim ayı başına kadar devam etmiştir. Gediz Havzası 'nda kuraklığın en fazla hüküm sürdüğü yer olarak Akhisar ve Salihli yöreleri söylenebilir. Akhisar'da bu kurak dönem Mayıs ayı sonundan Aralık ayı başına kadar altı ay sürebilmektedir. Salihli'de ise bu dönem Nisan ayı sonundan Kasım ayı başına kadar yine altı ay sürebilmektedir. Sonuç olarak Gediz Havzası 'nda Thornthwaite yöntemine göre kurak dönemin en az dört ay, en çok olarak da altı ay sürebileceği kanı sı na varı İmi ş ti r.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY It is the aim of this study to determine the aridness conditions in Salihli, Akhisar, Manisa and Menemen located in Gediz Basin by means of Thornthwaite method, considering in to the values of rainfall, temperature, and potential evapotranspiration. In the study, arid periods of certain years occured between 1931 and 1989 were put forth by using both annual and monthly rainfall values. Dealing with the average annual rainfalls in arid years of Salihli, Akhisar, Manisa and Menemen, it was observed that great parts of the rainfalls were recorded in winter months while very little rainfalls, even no rainfall in arid years, were in summer months. From the data the highest temperatures were in July and August. Arid months were seen to be occasionally May or June. In Akhisar, arid periods began in June of 1957 and 1967 and lasted by November and December respectively. In Salihli, arid periods were observed in June of 1967 and 1973 continuing by the beginning of November while in 1986 arid period started in May and continued by the beginning of November. Arid period of Manisa was recorded in June of 1956 and May of 1985. These periods lasted by the beginning of November and October respectively.55 In Menemen, arid period was appeared in May of 1977 and June of 1985. In both years the period lasted by the beginning of October. Akhisar and Salihli may be stated to be the places where aridness prevails at most. Arid period of Akhisar may last from the end of May to the beginning of December for six months. The range which arid months prevail is from April to November. As a result the arid period encountered in Gediz Basin was determined to be four months at least and six months at most by means of Thornthwaite method.