Topraksız kültür ortamında kullanılabilecek harç materyallerinin özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 24381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ERYÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, ülkemiz şartlarında toprağa alter natif olabilecek bazı materyallerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini saptamak ve gelecekte yapılacak gübreleme programlarına ışık tutabilmek amacı ile gerçekleştiril miştir. Böylece örtüaltı yetiştiriciliğinde büyük bir sorun olan toprakların değiştirilmesi zorunluluğuna bir ölçüde çözüm aranırken, tarım alanlarından yoksun bölge- leremize de uygun materyallerin sağlanabilmesi olanakla rı üzerinde durulmuştur. Araştırmanın materyalini organik kaynaklı ola rak; ağaç kabuğu(çam), mısır koçanı, saman(arpa), tütün tozu, talaş(çam), torf, meşe palamutu ve pirinç kapçığı ile inorganik kaynaklı olarak perlit, kum ve cüruf oluş turmaktadır. Ortamların su tutma kapasiteleri, partikül bo yutu ile zıt yönde bir ilişki göstermektedir. Meşe pala mutu ve kum dışındaki ortamlar, pH yönünden bitki geli şimi için uygun sınırlar içindedir. Tuz kapsamı yönünden de saman ve tütün tozu dışındaki ortamların iyi bir düzeyde olduğu saptanmış tır. Katyon değişim kapasitesi değerleri, beklendi ği üzere organik kaynaklı ortamlarda yüksek düzeyde bulunmuştur. Ancak ortamların tümü makro ve mikro besin < elementleri yönünden yetersiz düzeyde olduğundan yetiştirilecek bitkinin isteği doğrultusunda uygun bir gübreleme programının yapılması zorunludur.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMAEY This research was carried out in order to determine the physical and chemical characters of some substances which may "be alternative under our country conditions and to contribute to works of fertilization constructed in the future. Thus, while it is investigated a solution for obligation of being changed the soils which is a major problem in the production of undercover at some extent, it was also taken in to consideration the possibilities to be supplied the appropriate substances for our regions which had no agricultural areas. The medias in the research consisted of bark(pine), ear cob, straw(barley), the dust of tobacco, saw dust (pine), peat, oak and rice husk as organic source and perlite, sand and slag as inorganic one* The water-holding capacity of materials corre lated with particle size in the opposite direction. The medias except oak and sand are in the limits favourable to plant growth for pH. It was found that the medias except straw and dust of tobacco were at a good level for content of salt. As excepted, the values of cation exchange capacity were observed to be at high level in the medias used as organic source. But since all of medias were insufficient for macro and micro nutrients, it must be made a balanced fertilizer programme suitable to requirements of plant to be grown.