Akıllı binalarda kontrol elemanlarının incelenmesi
The analysis of control components in intelligent buildings
- Tez No: 243884
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde hızla gelişmiş teknolojilerle beraber insanın hayat standardlarında yeni meydana gelmiş olan seçeneklerle kendilerimize ait günlük yaşam ihtiayaclarımızı çok kısa sürede çözmekteyiz. Doğru ve faydalı tedbirleri yapmada, icat edilen teknolojinin bina otomasyon alanında etüt edilen otomatik olarak binadaki havanın havalandırma otomasyon sistemi aracılığıyla iletilmesi ya da her hangi bir tekrardan geçen işlevi otomatik olarak çalıştırması veya günlük yaşamımızdaki çok kere yapıldığı hareketleri basitleştirmede ve kolaylaştırmada günden güne artan modern hayatımızı değiştirmektedir. Otomatik kontrol teknolojisinin son zamanları insana çok güçlü ve etkili imkanları hayata katmıştır. Otomatik kontrol binadaki sakinlere veya binadaki çalışan işçilere her yönden etkinlik sağlamaktadır. Kontrol tasarımında 1970'da bilgisayarın veri aktarımı hızlı şekilde iletmesinde ve bütün verileri çabuk işlem görmede otomatik kontrolün teknolojik açısından çok önemli bir seviye daha kat etti. Bunun ardından otomatik kontrolün endüstrinin hızlı ve daha etkili halde gelişmesini sağlamıştır.Örnek olarak bir binanın düzenli şekilde çeşitli seviyelerden işletilmesi için ve otomatik olarak sağlaması ve binanın bütün fonksiyonların çalışması, insanı barındırmada ve iş verme maksadında bu söz edilen binada çalışan insanlara ihtiyaç vardır. İlk binaların inşa edilmesinden itibaren orda yaşayan ve iş yapan insaların gereksinimleri günden güne değişiyor. Ve sonuç olarak her ihtiyacı karşılamak amacıyla gerekli olan binada ortamı sağlamasında tesisatlar daha karmaşık olmuş ve bu sebepten konforlu ortamı oluşturmasında akıllı binaların otomatik kontrol yardımıyla bina yönetimi önem kazanmıştır.Anahtar Kelimeler : Bölgeleme, devre, fan, kontrölor, ölçülmüş değişken , vana.
Özet (Çeviri)
Nowadays, we are solving our daily life needs in a very short period of time by courtesy of options newly occurred in humans life standards along with the rapidly developed technologies. In executing accurate and useful measures, the discovered technologies automatic delivery to the building study area, building?s air?s delivery via the ventilation automation system, any repeated function?s automatic running, increasingly change our modern life by facilitating and simplifying our everyday acts. The latest developments in the automatic control technology introduced very powerful and efficient opportunities. Automatic control provides efficiency to the building residents or employees working in the building from all aspects. Computer?s fast data transmission and quick processing of all data, starting from 1970, helped the automatic control to cover a significant distance in terms of technology. Following this development, automatic control industry improved faster and more efficiently.As an example, in order for a building to be managed from various levels automatically and for all its functions to run and for accommodating and employing people, people working in the building is necessary. Since the construction of the first building, the needs of people living or working there changes from day to day. And finally, installations required to provide the environment necessary to cover all the needs in the building became more complicated, and therefore, automatic-control helped building management of intelligent buildings gained significance to create a comfortable environment.Key Words : Controller, cycle, fan, measured variable, valve, zoning.