Tarihi mekanların mekan dizim yöntemi ile okunması, Güney Haliç bölgesi örneği
A research of the South Golden Horn, by using the space syntax analysis as a tool for reading historical environment
- Tez No: 243885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ERİNSEL ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Dünya kültür mirasının önemli bir parçası olan İstanbul, yüzyıllardır dünya sahnesinde ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel olarak önemli roller üstlenmiştir.Ancak son yüzyılda tüm dünyada olduğu gibi İstanbul'da da fiziksel ve sosyal değişimler yaşamaya başlamıştır. Bu değişimlerin en önemli sebebi sanayileşme ile birlikte farklılaşmaya başlayan mekansal ve toplumsal yapıdır. Dünyada özellikle ikinci dünya savaşı ve 1970 sonrası dönemde baş gösteren bu değişimler, 1980 sonrasında İstanbul'u da etkilemeye başlamıştır.Yaşanan değişimlerden tüm şehri olduğu gibi Haliç kıyılarını da olumsuz etkilemiştir. Son yüzyıl içerisinde Haliç kıyısına hızlı bir şekilde kurulan ve aynı hızla kaldırılan üretim tesisleri, bölgenin fiziksel ve toplumsal yapısında dalgalanmalara sebep olmuştur. Bu dalgalanmalar tarihi yarımadanın bazı alt bölgelerinde çöküntü sürecini başlatmıştır.Bu çalışma kapsamında İstanbul'un geçirdiği değişimlerden olumsuz etkilenen güney Haliç bölgesi incelenmiştir. Tarihi bir kent dokusuna sahip bölge mekan dizim yöntemi kullanılarak irdelenmiştir. Tespit edilen problemlere yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
İstanbul which is located the most important part of the World?s cultural heritage,undertakes leading part of world?s economical, political, military and cultural values for ages..However at the last century İstanbul has physical and social transformation like the cities in the World. The most important reason of these transformations are the diversification of space and social character during industrialization. The transformation ,which occurred after the Second World War and 1970?s in the world, affects İstanbul after 1980?s.Like the other parts of the city, the transformation also influenced negatively on water fronts of The Golden Horn. In the last century temporary constructed production facilities on water fronts of The Golden Horn was the reason of physical and social character diversification. Those diversifications have started the process of destruction at sub regions in The Historical Peninsula.Within this study analyzed the negatively affected South area of The Golden Horn ,after the diversification of İstanbul during industrialization. The area which has historical patterns , was analyzed by Space syntax method. The study includes proposals for determined challenges.