Fe37 (St 37) ile 316 paslanmaz çeliğin oksi-gaz ve modern kesme yöntemleriyle kesilmesinde işlem parametrelerinin etkileri
Effects of process parameters in cutting Fe37 (St 37) and 316 stainless steel by oxy-fuel and modern cutting methods
  1. Tez No: 243905
  2. Yazar: VOLKAN AKŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YUMURTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde, mühendislik tasarımlarında demir esaslı malzemelerin kullanım oranı çokyüksektir. Neredeyse her türlü mühendislik problemini çözecek şekilde pek çok farklı türve özelliklerde demir esaslı malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler içinde gerekyüksek korozyon dirençleri gerekse estetik görünümleri ile paslanmaz çelikler öneçıkmaktadır. Ferritik çelikler grubunda yer alan St37 malzeme ise düşük maliyet vedayanım özellikleri ile endüstride kullanım açısından çok büyük bir paya sahiptir.Teknolojideki gelişmeler ışığında mühendislik tasarımları daha karmaşık şekiller almışve bunun çerçevesinde oluşan ihtiyaçları karşılamak için imalat yöntemlerinde çeşitligelişmeler olmuştur. İş parçalarının hazırlanmaları esnasında pek çok farklı imalatprosesleri kullanılır. Bu işlemlerin başında parçayı sıradaki imalat proseslerinehazırlamak veya son haline getirmek için kesme işlemi gelir. Kesme işlemlerinde gazergitme, laser, plazma vb pek çok yöntem kullanılmaktadır. Her yöntemin kendisine göreavantajları ve dezavantajları olmakla beraber son yıllarda plazma ve laser gibi termikkesme yöntemleri, kullanımdaki payını büyük bir hızla arttırmaktadır.Bu çalışmada, sanayide çok kullanılan Fe 37 (St 37) ile 316 kalite paslanmaz çeliğin gazergitme ve modern termik kesme yöntemleri kullanılarak kesilmesinde, kesme yüzeyikalitesi üzerinde etkili olan parametreler, etkileyiş yönleriyle birlikte incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the use of iron-based materials is very high in the engineering designs. Manydifferent types of iron-based materials exist to solve almost every kind of engineeringproblem. Between this materials, stainless steel come forward with corrosion resistanceand aesthetic appearance. Fe 37 (St 37) which participates in ferritic steels is very usefulin industry with low cost and resistance properties.In the light of developments in technology, engineering designs have taken morecomplex shapes and for this reason there have been various developments inmanufacturing methods. During preparation of the work piece, many differentmanufacturing processes are used. Cutting is the first processes in the manufacturingprocesses to prepare for the next processes or finish the work piece. Many methods suchas oxyfuel, laser, plasma? etc are used in cutting process. While each method having itsown advantages and disadvantages, in recent years the thermal cutting methods such asplasma and laser cutting are rapidly increasing their weight in the cutting methods.Parameters that effects cutting surface quality while cutting Fe 37 (St 37) and 316 qualitystainless steel which are widely used in industry with oxyfuel and modern thermic cuttingmethods are examined in this project.