Uzun periyotlu mevcut betonarme binaların doğrusal olmayan hesap yöntemi ile değerlendirilmesi
The seismic evaluation of RC buildings with long-periods using nonlinear methods
- Tez No: 243910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE DORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde mevcut binaların deprem güvenliğinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi deprem mühendisliğinin önemli konularından biri haline gelmiştir. Ülkemizde ve dünya genelinde meydana gelen depremler nedeniyle oluşan öngörülmeyen hasarlar, mevcut bina değerlendirme yöntemleri üzerinde gelişim sürecini hızlandırmıştır. Bu sürecin sonuçlarından biri olan ?Performansa Dayalı Tasarım? kavramı birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de mevcut bina değerlendirmesinde kullanılan önemli bir kavram haline gelmiştir. Günümüzde Performansa Dayalı Tasarım kavramının çeşitli yöntemleriyle birçok mevcut yapının belirli tasarım depremleri altında değerlendirilmesi gerçekleştirilerek güvenilirliği araştırılmaktadır. Bu tip çalışmalar genellikle basit ve simetrik yapılarla gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmanın amacı; uzun periyotlu mevcut betonarme bir binanın performans değerlendirmesini gerçekleştirmektir. Mevcut betonarme bina olarak Yapı Kredi Bankası A.Ş.'ne ait, 1994 yılında projelendirilmiş 31 katlı betonarme karkas bir yapı olan Genel Müdürlük binası ele alınmıştır. Analiz yöntemi olarak Artımsal Mod Birleştirme Yöntemi seçilmiştir. Mevcut yapının performansının değerlendirilmesinde, TDY(2007)'ye göre 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan Tasarım Depremi ile 50 yılda aşılma olasılığı %2 olan iki Büyük Deprem'in kayıtları göz önüne alınmıştır. Bina modellemesi ve analizler Probina Orion v.15 ile gerçekleştirilmiştir. Bina deprem performans seviyesi ?Can Güvenliği Performans Düzeyi? olarak seçilerek yapının performans noktaları ve eleman hasar seviyeleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Nowadays, the seismic safety determination and evaluation of existing buildings becomes one of the important issues of earthquake engineering. The unforeseen damages caused by the earthquakes occurred in our country and throughout the world, accelerate the development process on evaluation methods of existing buildings. One of the results of this process,“Performance Based Design”concept, becomes an essential concept used in the evaluation of existing buildings in our country, as in many countries. Today, seismic evaluations of several existing structures are analyzed by the various methods of ?Performance Based Design? concept. These types of studies are usually performed within simple and symmetrical structures.This study is on the performance evaluation of an existing RC building with long-period. The General Directorate Building of Yapı Kredi Bankası A.Ş. which is a 31-storey reinforced concrete reinforced frame structure constructed in 1994, is selected as a sample building. Incremental response spectrum analysis is selected as a performance evaluation method. Three different cases are taken into account during the evaluation; the Design Earthquake with a 10% of probability of exceedence in a 50-year time period complying with Turkish Earthquake Design Code 2007 and two Maximum Earthquakes with a 2% of probability of exceedence in a 50-year time period. The modeling and analysis of the building are carried out with Orion Probina v.15 software. ?Life Safety Performance Level? is selected as building seismic performance level and building performance levels and element damage levels are determined.