Remote quality assessment and research support system for advanced MRI studies
İleri düzey MRI çalışmaları için kalite değerlendirme ve araştırma destek sistemi
- Tez No: 268019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Deneysel ve diyagnostik amaçlı MRI çalışmalarında genellikle kullanıcı müdahalesive kalite değerlendirmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, uzak erişim sağlayarak gerektiğinde MRI araştırma yazılımına müdaheleye, doktor ve/veya teknisyen ile çevirimiçi haberleşme ve dosya transferine ve uzak bilgisayar kontrolüne imkan sağlayacak bir yazılım paketi geliştirmektir. Platform, ana bir konsol ve alt modüllerden meydana gelmektedir. Ana modül ve alt modüller Pascal tabanlı nesneye yönelik yazılım geliştirme platformu olan Borland Delphi 7 ile geliştirilmiştir. Her ne kadar alt modüller Delphi ile geliştirilmiş olsa da gelecekte eklenebilecek uygulamalar farklı dillerde yazılabilecektir. Uygulama istemci/sunucu mimarisi üzerinde TCP/IP bağlantı protokolü üzerinde çalşmaktadır. Uzak erişim sistem ve alt modülleri, kullanıcıların/araştırıcıların uzak bilgisayara (örn. laboratuvarda, hastanede) erişerek uzaktan kontrol gerçekleştirebilmesine olanak sağlayarak üretkenliği artırabilecek, zaman ve hata yönetimi işlemlerini optimize edebilecektir. Çalışmanın ana amacı, MRI tarayıcıları için kalite yönetimi ve uzaktan destek sistemi geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
User interventions and quality assessments are usually necessary for diagnosticand experimental MRI studies. The main motivation of this study is to develop asoftware package which enables users to remotely control distant console, communicate with physician and/or technician via on-line messaging system/_le transfer system and control MRI scanner software when necessary. This platform consists of main console and sub-modules. Main console and sub-modules were programmed with Borland Delphi 7 which is object oriented programming language based on object Pascal. While current sub-modules were programmed with Delphi, it's possible to include future applications which are developed with di_erent languages/compilers. Application is based on client-server architecture and connection protocol is TCP/IP. Remote control system and its sub-modules let users/researchers connect to distant computer systems (e.g. one at laboratory, one at hospital etc) and allow them to operate remotely which could improve productivity and optimize time and error management. The main idea is development of a remote control system for quality assessment and remote support system for MRI scanners.