Konut oluşumunda kültür etkisinin toplumsal yaşam dinamikleri bağlamında incelenmesi
Examination of the cultural influence in the formation of dwelling in context of the dynamics of social life
  1. Tez No: 243952
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI FERAH AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sosyoloji, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, giriş ve sonuç bölümleriyle birlikte beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, çalışmanın genel çerçevesi açıklanmış, amaç, kapsam ve izlenen yöntem belirtilmiştir.İkinci bölümde, konut ve ev ile ilgili tanımlara yer verilmiş, aynı zamanda, kültür kavramı, yapısı, özellikleri, sınıflandırılması ve süreçleri ile incelenmiştir. Böylece, tezin, kavramsal arka planı oluşturulmuştur.Üçüncü bölümde, konut-kültür ilişkisi, genel hatlarıyla incelenmiştir. İlk olarak, konut-kültür ilişkisinde, insanın sosyal bir varlık olması ve kültürün ele alınışı açıklanmış ve konutun, kültürün bir öğesi ve toplumsal bir olgu olması durumundan bahsedilmiştir. Konut oluşumunda ve kullanımında, kültürün sosyal bileşenlerinin etkilerinin, farklı kültür gruplarındaki somut görüntüleri incelenmiştir. Konut-kültür ilişkisinin önemine, ihmal edilmesi durumunda oluşabilecek durumların incelenmesiyle dikkat çekilmiştir. Ayrıca, bu ilişki sürecinde, mimarın konumu da değerlendirilmiştir. Son olarak, konut-kültür ilişkisinin, günümüz modernleşme sürecindeki durumu tartışılmıştır.Dördüncü bölümde, önceki bölümlerde dikkat çekilen konutun kültüre göre farklılaşması durumu, yapılan bir alan çalışmasıyla desteklenmiş, farklı kültür gruplarının, konutu değerlendirme biçimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, İstanbul'un sosyal, kültürel ve ekonomik çeşitliliğe sahip yapısı incelenecek bir alan olarak seçilmiş, iki farklı sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik grubun yaşadığı Ayazağa Köyü ve Ayazağa Oyak Sitesi, çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu alanlarda, insanların konutu şekillendirmeleri, gözlem ve anket çalışmasıyla tespit edilmeye çalışılmıştır.Beşinci bölümde ise, konut-kültür ilişkisiyle ilgili yapılan literatür ve alan çalışmalarının sonuçlarının genel değerlendirilmesi yapılmış ve konunun önemi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters, including the introduction and the result.In the first chapter, a general frame has been pointed out and the objective, the extent and the method have been explained.In the second chapter, definitions about the dwelling and home have been mentioned while the notion of culture, its structure, properties, categories and processes have been studied. So, the skeleton of the thesis has been drawn.In the third chapter, the relation between the dwelling and culture has been studied in general terms. Firstly, in the relation between the dwelling and culture, the importance of the fact that the individual is a social being and the study of culture has been explained and the fact that the dwelling is a part of the culture and a social phenomenon has been mentioned. The concrete reflections of the social composants of culture in the construction and usage of the dwelling in different cultural groups have been observed. The importance of the study of the dwelling-culture relation is emphasized by pointing out examples of the cases of their negligence. Moreover, the place of the architect is also taken into consideration in this interaction. And finally, the condition of the dwelling-culture relation in today?s modernization process is discussed.In the fourth chapter, the fact that the dwelling varies upon different cultures has been supported by a field study and the ways of assessment of the dwelling by different cultures is tried to be explained. For this purpose, the multicultural, economical and social structure of Istanbul has been chosen as a frame of field study as Ayazağa Oyak Sitesi and Ayazağa Köyü have been determined as the places of the field study by their structure that consists two different populations with different socio-economical and socio-cultural structure. The utilization and shaping of the dwelling of these cultural groups is tried to be observed by a study of a survey.In the fifth chapter, a general assessment of the literature study and the field study has been made and the importance of the subject has been pointed out.