Reactive power compensation in distribution system
Elektrik enerji dağıtım sistemlerinde reaktif güç kompanzasyonu
  1. Tez No: 244007
  2. Yazar: ALİ EREN KOCAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dengeli ve dengesiz yüklerde ihtiyaç duyulan reaktif gücü kompanze etmek için thristör kontrollü reaktörlerin tasarımı ve analizleri yapılmıştır. Yük olarak Aliağa-İzmir bölgesindeki ark ocakları göz önünde bulundurulmuştur.Hızlı değişen yüklerde reaktif güç kompanzasyonunda bu sistemlerin kullanılması tercih edilmektedir. Mekanik kontaklar kullanılarak yapılan klasik kompanzasyonlar bu tarz hızlı değişen sistemler için yeterince hızlı değildir. Bu sistemlerin fix kapasitörler ya da pasif filtrelerle kullanılması önerilmektedir.Simülasyon kısmı MATLAB/simulink ve PSCAD ortamlarında yapılıp uygulama yazılımı MATLAB'ten çevrilerek TMS320F2812 DSP kitine yüklenip laboratuar çalışması yapıldı. 3kVAR lık sistem elektrik makineleri laboratuarında oluşturuldu. Bu çalışmada kullanılan elektronik devrelerin tasarımında PSPICE programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thyristor controlled reactor is designed and analyzed to compensate the reactive power demand in balanced and unbalanced loads. The arc furnaces in the region of Aliağa-İzmir are considered the load in this type.This system is preferred in the application of reactive power compensation if the load is varying faster such that the traditional reactive power compensation algorithms having mechanical contactors are not fast enough. The system proposed here is used either with a fix capacitor or with the passive filter circuit.Simulations are carried out in MATLAB / Simulink and PSCAD. The application software is converted from MATLAB into TMS320F2812 eZdsp. The system is built at 3 kVAR rating in the Electrical Machines Laboratory. The PSPICE program is also used to design electronic circuit implemented in this work.