Piled raft applications
Kazıklı radye uygulamaları
  1. Tez No: 244008
  2. Yazar: KUBİLAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Temel tipinin seçimi yapı kullanım amacı, yapısal yükler, inşaat sahasına ait geoteknik ve çevresel etkenler gibi birtakım faktörlere bağlıdır. Birçok durumda yüzeysel veya radye temeller servis yükleri altında yeterli güvenlik katsayısını sağlamaktadır. Kazıklar, yüzeysel veya radye temellerin dizayn kriterlerinin aşıldığı durumlarda kullanılır. Gerçekte kazıklı temel sistemlerinde radye taşıma gücü ve oturmaya karşı az ya da çok katkı yapmaktadır. Ancak geleneksel kazıklı temel tasarımı bu katkıyı göz önünde bulundurmaz. Yükün radye ve kazıklar tarafından beraber taşındığı kabulüne dayanan temel sistemine ?kazıklı radye temel? adı verilir.Bu çalışmada amaç ?kazıklı radye? temeller ile ilgili genel bir bilgi vermek ve tasarım kıstaslarını açıklamaktır. Poulos(2000) tarafından önerilen bir elle hesap yöntemi ile sayısal uygulaması üzerinde çalışılmıştır. Örnekte ele alınan temel ve zemin modeli üç boyutlu bir sonlu elemanlar programı (PLAXIS 3D 1.1) ile analiz edilip ve sonuçlar karşılaştırıldı. Tezin ikinci bölümünde kazıklı radye temellerin İzmir' de uygulanması değerlendirilmiştir. 16 katlı bir yapı modeli Mavişehir bölgesinde iyi bilinen bir saha için ele alınmıştır. Radye temel, geleneksel kazıklı temel ve kazıklı radye temel analizleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The choice of the foundation type depends on some factors such as intended use of the structure, structural loads, geotechnical and environmental circumstances of the construction site and some other factors. In most case shallow or raft foundations may provide enough safety factors under service loads. Piles are used when design criteria?s of shallow or raft foundations are over passed. The conventional design of piled foundations neglects the contribution of the raft, although the raft contributes more or less to the bearing capacity and the settlement. The foundation system of assuming that piles and the raft both carrying the structural loads together is called Piled Raft Foundations.In this study it is aimed to give a general knowledge about piled raft foundations, and their design criteria?s. The hand calculation method and a worked example given by Poulos (2000) are studied here. The same foundation model was analyzed with a finite element program (PLAXIS 3D 1.1) and the results were compared. In the second part of the thesis, the idea of using piled raft foundations in İzmir is assessed. Through this aim, a well known area in Mavişehir region for a 16 stories building model is handled. The raft foundation, the conventional piled foundation and piled raft foundation analyses are performed and results are compared.