Kazıklı radye temelli yüksek katlı yapılarda yastık tabakasının yapı-zemin etkileşimi açısından incelenmesi
Investigation of cushion layer in terms of structure-soil interaction in high-rise buildings with piled raft foundations
  1. Tez No: 791081
  2. Yazar: BERNA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ŞADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizin büyük çoğunluğunun fay hatları üzerinde olması deprem etkilerinin yüksek olmasına sebep olmaktadır. Bu etkileri azaltmak için yumuşak zeminlerde yapı temelinde kazık kullanılmaktadır. Son yıllarda kazıklı radye imalatlarında kullanılan yastık eleman, kazık ve yapının davranışını etkilemektedir. Bu çalışma kazık ve radye bağlantısının yastık elemanla kesilmesi durumunda yapı-zemin etkileşimi sırasındaki kazık, temel ve yapı davranışlarını incelemiştir. Üst yapı, temel ve zemin SAP2000'de modellenmiştir. Zemin sınıfı ZD olan bölgede 1999 Düzce depremi yükleri kullanılmış olup SAP2000'de zaman tanım alanında analiz yapılmıştır. Temelde bağlantılı ve bağlantısız olmak üzere iki farklı uygulama üzerinden yapılan analiz sonuçlarına göre yastık kullanımı durumunda yapıdaki ötelenmelerin %20 daza az olduğu görülmüştür. Taşıma gücü zayıf zeminde yapının taşıma kapasitesini arttırmıştır. Yastık kullanımında kazıklara etkiyen yükler azalmış ve oturma miktarları da %8 azalmıştır. Farklı oturmalar arasındaki farkın ise yastık kullanımı durumunda 1 cm daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that the majority of our country is on fault lines causes the effects of earthquakes to be high. In order to reduce these effects, piles are used in the foundation of the structure in soft soils. In recent years, the cushion element used in pile raft manufacturing affects the behaviour of the pile and the structure. This study investigated pile, foundation and building behaviour during the structure-soil interaction when the pile and raft connection is interrupted by the cushion element. Superstructure, foundation and soil are modelled in SAP2000. In the region with soil class ZD, the 1999 Düzce earthquake loads were used and the analysis was performed in the time history in SAP2000. According to the results of the analysis performed on two different applications, basically connected and unconnected, it has been observed that the displacements in the structure are less than 20% in case of cushion use. It has increased the bearing capacity of the structure on soft soil. In the use of cushion, the loads acting on the piles decreased and the amount of settlements decreased by 8%. It was determined that the difference between different settlements was 1 cm less in the case of using cushion.