FIDIC standart sözleşmeleri ve bir inşaat projesinde sözleşme uygulamasının incelenmesi
FIDIC standard forms of contract and a case study under contract of a construction project
  1. Tez No: 244033
  2. Yazar: HASAN FIRAT SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde yapım ve mühendislik sektörlerinde, proje ve sözleşme yönetim süreçlerinin metodlaştırılması bir gereklilik halini almıştır. İnşaat sözleşmeleri açısından bu gereklilik, standart sözleşmelerin oluşmasına sebebiyet vermiştir. En basit tarafından düşünülürse, sözleşmelerdeki şekil serbestliği ilkesinin yarattığı kavram karmaşalarının en aza indirilmesi, yapılan sözleşmelerin türlerine göre taraflara dağıtılan risklerin adaletli biçimde paylaştırılması, çıkması olası uyuşmazlıkların çözümü ve ortak bir sözleşme literatürünün oluşturulması gibi nedenler standart sözleşme tiplerini doğurmuştur. 1950'li yıllardan itibaren standart sözleşmeler uygulamalarda sıkça kullanılmaya başlamıştır.FIDIC kısaltması ile anılan Müşavir Mühendisler Uluslararası Federasyonu (Federation Internationale des Ingenieurs-Conseils)'nun yayınlamış olduğu tip sözleşme belgeleri uluslararası inşaat projelerinde en yaygın olarak kullanılan sözleşme standartları arasındadır.Bu çalışmada genel literatürdeki inşaat sözleşmesi kavramı ve sınıflandırılması anlatılıp, FIDIC standart belgelerinin içeriği, kullanım amaçları, aralarındaki farklar sözleşmedeki tarafların yükümlülükleri açısından incelenmiştir. FIDIC'in yayınladığı ?Kırmızı Kitap? olarak da bilinen ?İnşaat Sözleşmesi Koşulları?ndaki sözleşme maddeleri ayrıntılı şekilde yorumlanıp bir inşaat projesinde bu standart form ile hazırlanmış sözleşme uygulaması etüt edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays it has become a requirement to methodize project and contract administration processes in construction industry. In the aspect of construction contracts, this requirement has been cause emergence of standard contract forms. Especially; to decrease the confusion because of the chaos of concepts, which has come up with the form independence in contracts, dividing the risks fairly to the parties in respect of contract type, solutions for possible disputes and creation of a common contract literature, have developed standard forms of contract. Since 1950?s, standard forms of contract have been used commonly.Standard form of contract documents, which have been published by FIDIC (International Federation of Consulting Engineers), have become mostly used standard forms of contract at international construction industry.In this practice, the concept and classification of construction contracts in general literature have been explained and the contents, purpose of use and dissimilarity among various standard forms of FIDIC have been analyzed in general obligations of the contract parties. The clauses stated in the ?Conditions of Contracts for Construction? form (also known as ?The Red Book?, published by FIDIC) have been studied and interpreted in details and accordingly, a real life case study of an executed project?s contract has been analyzed and experiences of contractor have been obtained.