Besleyici otobüs güzergahları tasarım problemi
Feeder bus routes design problem
  1. Tez No: 244032
  2. Yazar: DİNÇER GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Besleyici Otobüs Güzergâhı Tasarım Problemi(BOGTP), işletmeci ve kullanıcı maliyetleri arasında en uygun dengeyi bulma problemi olarak tanımlanmıştır. Öncelikle besleme hatları üzerine yapılmış çalışmaların kısa bir özeti sunulmuştur. Bütünleşik bir besleyici otobüs/raylı ulaştırma ağı tasarım probleminin çeşitli bileşenleri, tasarım elemanları ve aralarındaki ilişki tanımlanmıştır. Problemin çözümünde iki yöntem sunulmuştur; analitik yaklaşım ve ağ yaklaşımı. Sunulan analitik modelin sistem parametrelerindeki değişimlere yanıt vermedeki kullanılışlılığı, her biri farklı bir talep dağılımını temsil eden üç örnek probleme uygulanmasıyla gösterilmiştir. Sunulan ağ modelleri, besleyici otobüs güzergâhlarının tasarımını, bu güzergâhlardaki izleme sürelerini ve besleyici otobüs güzergâhlarının demiryolu istasyonlarına erişimini eşzamanlı olarak eniyilemiştir. BOGTP için önerilen çözüm yöntemi, bir başlangıç algoritması ve üç geliştirme süreci içeren iki aşamalı bir sezgiselden oluşmuştur. Bu çalışma kapsamında geliştirilen üçüncü geliştirme prosedürü ile otobüs duraklarının güzergahlar arasında nakli mümkün olmuştur. Geliştirme prosedürlerinin toplam ulaştırma maliyetinde neden oldukları iyileştirme oranları dikkat çekicidir. Duyarlılık analizinin sonuçları, önerilen modelin sistem birleşenlerindeki değişikliklere uygun ve mantıklı karşılıklar verebileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Feeder Bus Route Design Problem (FBRDP) is defined as finding the optimal balance between the user and the operator costs. First of all, a detailed summary of the past studies are submitted. Design components and relations, decision elements of an integrated feeder bus/rail transportation problem are defined. Two methods are presented to solve the problem. The availability of the proposed analytic model to give response to the changes in the system parameters is shown in three different problems reflecting different demand allocations. Proposed network models are optimized simultaneously the design of feeder bus routes, the assignment of operating frequencies to these routes and the connection of feeder bus routes to the rail stations. To solve many to many demand case, a heuristic algorithm which is a generalization of the sequential savings approach is presented. The proposed solution method for the FBRDP constitutes a two-phase heuristic which includes an initial algorithm and three improvement procedures. Reductions in the total transportation cost by the improvement procedures are remarkable. The results of the sensitivity analysis indicate that the proposed model can provide consistent and reasonable responses to various changes.