Tekstil atık sularının anaerobik arıtımı (renk ve KOİ giderimi)
Treatment of textile effluents (color and cod removal)
- Tez No: 244058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYÜP DEBİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tekstil endüstrisi oldukça yüksek miktarda su tüketen bir endüstri olduğundan tekstil endüstrisinden kaynaklanan atıksuların miktarı da fazladır. Bu noktada tekstil atıksularının arıtımı çevresel açıdan oldukça önem kazanmaktadır. Bu çalışmada 2000 yılında geliştirilmiş olan sabit granül yataklı anaerobik reaktör (SGYAR) ile tekstil atıksularından renk ve KOİ giderimi çalışılmıştır. Yapılan çalışma ile SGYAR sisteminin dokunmuş kumaş terbiyesi işletmesi yapan bir tekstil fabrikası atıksuyunun arıtımındaki performansı değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda SGYAR sisteminde gerçek tekstil atıksuyu arıtımında 48 saat hidrolik bekletme süresi ve 1 kg/m3-gün organik yükleme oranı sonucu yaklaşık % 70 KOİ ve % 60 renk giderimi elde edilmiş, bu giderim verimleri literatürde sentetik atıksuların arıtımında elde edilen verimlere (% 60-90 KOİ ve % 50-99 renk giderimi) göre tatmin edici olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca; SGYAR sisteminin ülkemizde tekstil atıksularından renk gideriminde halen kullanılan aerobik sistemlere alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Sabit Granül Yataklı Anaerobik Reaktör (SGYAR), tekstil atıksuyu, renk, KOİ
Özet (Çeviri)
Due to textile industries consume plenty of water, the quantity of effluents that derived from such industries is more. At this point treatment of textile effluents is important regarded as environmental. In this research color and COD removal from textile effluents with Static Granular Bed Reactor (SGBR), which is invented in the year of 2000, was investigated. With this investigation the performance of SGBR on treating finishing textile industries was evaluated.At the end of this research with SGBR system treatment of real textile effluent % 70 COD removal and % 60 color removal is achieved with HRT = 48 hours and OLR = 1 kg/m3-day. These consequences are promising compared to literature (% 60-90 COD removal and % 50-99 color removal). Moreover, it is concluded that SGBR could be used an alternative method instead of aerobic treatment methods which are used to decolorize the textile effluents in our country.Keywords : Static Granular Anaerobic Bed Reactor (SGBR), textile effluent, color, COD