Çelik malzemelerin laser kesim parametrelerinin optimizasyonu
Optimisation of laser cutting parameters of steel sheets
- Tez No: 244087
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüz endüstrisinde laser kesim uygulamaları giderek önem kazanmaktadır. Laser kesim tezgahları ile kesim işlemine maruz kalan metallerde daha iyi yüzey kalitesi elde edilmekte, üretimde hızlı kesim yapılabilmekte ve maliyetlerin aşağıya çekilmesi sağlanabilmektedir. Bu tezgahların endüstride kullanılması birçok kolaylığı da yanında getirmektedir.Yapılacak olan bu çalışmada düşük karbonlu çelik malzemeler ayrı ayrı oksijen ve hava ortamlarında CO2 laseri ile farklı güçlerde (900 W ile 4000 W aralığında), farklı kesme hızlarında (1 m/dk ile 10 m/dk aralığında) ve farklı gaz basınçları ile (0 bar ile 5 bar) kesilmiştir. Daha sonra kesilen numunelerin mikro yapıları ışık metal mikroskobu ve image analyzer mikroskobunda incelenecektir. Uygun kesim parametrelerinin belirlenmesi için numunelerin yüzey pürüzlülüğü ölçülmüştür. Mikroskop incelemeleri ve yüzey pürüzlülüğü incelemelerinde elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak nihai kesim parametreleri belirlenmiştir.Lazer kesim tezgahları ile maliyetin önemli olduğu günümüzde, bu yöntem üretim esnasında hızlı kesim yapılabilmesi, kalıp gerektirmeden üretim yapılabilmesi ve minimum fire oranları ile önemli bir avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The practical application of laser is steadily increasing in industry owing to the recent developments in laser technology.Laser cut metals have much better surface finishing. Rapid manufacturing can be obtained and production costs can be decreased. A lot of conveniences have come with usage of laser machining tables in industry.In this study, steel sheets are cut one by one different laser output powers (between 900 W - 4000W), different cutting speeds ( between 1 m/min - 10 m/min) and different gas pressures (between 0 bar ? 5 bar) at oxigen,nitrogen and air atmosphere. After that micro structures of laser cut parts examined with optic and image analyzer microscopes. Surface roughness of laser cut parts measured and optimum laser cutting parameters are obtained.Laser cutting has some adventages like rapid cutting during manufacturing, no required model and minimum material losses especially production costs have made important expenses in nowadays.