Ekmeklik ve makarnalık buğday çeşitlerinde 1AL.1RS ve 1BL.1RS çavdar translokasyonları ile cücelik genlerinin araştırılması
A research to study the 1AL.1RS and 1BL.1RS rye translocations and allelic variation of dwarfing genes in bread and durum wheat cultivars
- Tez No: 244100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
1931 yılından günümüze kadar tescil ettirilmiş 111 adet ekmeklik ve 26 adet makarnalık buğday çeşidi ile köy çeşidinin materyal olarak kullanıldığı bu çalışmanın amacı, cücelik genlerinin (Rht-B1 ve Rht-D1) allelik durumları ile bu çeşitlerin 1AL.1RS ve 1BL.1RS buğday-çavdar translokasyonlarını taşıyıp taşımadığını saptamaktır.Çalışma sonucunda, 102 adet ekmeklik buğday çeşidinden 62 adet ekmeklik buğday çeşidinin Rht-B1a (uzun tip) allelini, 40 adet ekmeklik buğday çeşidinin Rht-B1b (cüce tip) allelini taşıdığını belirlenmiştir. Araştırmada incelenen 26 adet makarnalık buğday çeşidinin 16 adedinin Rht-B1a (uzun tip) allelini, 10 adedinin ise Rht-B1b (cüce tip) allelini taşıdığı saptanmıştır. Sonuç olarak incelenen 128 adet ekmeklik ve makarnalık buğday çeşidinin %39'u Rht-B1b cüce alleli taşırken %61'i Rht-B1a uzun alleli taşıdığı tespit edilmiştir. İncelenen 92 adet ekmeklik buğday çeşidinden 4 adet ekmeklik buğday çeşidinin (%4.3) Rht-D1b (cüce tip) allelini taşıdığı tespit edilmiştir.Çalışmada 1AL.1RS ve 1BL.1RS çavdar translokasyonu için incelenen 137 adet ekmeklik ve makarnalık buğday çeşidi içerisinden sadece 5 adet ekmeklik buğday çeşidinin 1BL.1RS çavdar translokasyonunu taşıdığı belirlenmiş, ancak 1AL.1RS çavdar translokasyonu tespit edilmemiştir. Araştırma sonucunda Türkiye'de yetiştirilen 137 adet buğday çeşidinin %2.9'unun 1BL.1RS çavdar translokasyonunu taşıdığı tespit edilmiştir.Bu araştırma sonucunda PCR'a dayalı DNA markörlerinin buğday ıslahında amaca uygun olarak hem tanımlamada hem de Marköre Dayalı Seleksiyon ıslahında rahatlıkla kullanılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of present work is to found allelic variation for dwarfing genes (Rht-B1, Rht-D1) and also to see the presence or absence of 1AL.1RS and 1BL.1RS wheat-rye translocation in the wheat. From 1931 to date, registered 111 bread wheat, 26 durum wheat varieties and some landraces from Turkey were used as a plant material in this study.The results of this study showed that 62 out of 102 bread wheat cultivars contained Rht-B1a allele while, 40 varieties carried Rht-B1b allele. In the studied 26 durum wheat genotypes, sixteen durum wheat cultivars carried Rht-B1a allele, whereas other 10 varieties contained Rht-B1b allele. The frequency of dwarfing genes Rht-B1b and Rht-B1a was determined as 39% and 61% respectively in the examined 128 bread and durum wheat genotypes. In addition to this, 4 out of 92 bread wheat varieties (4.3%) also carried Rht-D1b allele (dwarf allele).To study the 1AL.1RS and 1BL.1RS rye translocations, total of 137 bread and durum wheat cultivars were screened. The results revealed that only 5 bread wheat varieties carried 1BL.1RS translocation, whereas no 1AL.1RS translocation had been observed. Only 2.9% 1BL.1RS rye translocation was determined in the studied 137 Turkish wheat varieties. In conclusion, PCR based DNA analysis had been proven as a powerful tool for identification of genotypes and marker assisted selection in wheat breeding.