Eşzamanlı mühendislik kavramının Türk inşaat sektöründe uygulanabilirlik düzeyinin irdelenmesi
Analysing the implementation level of concurrent engineering in Turkish construction sector
  1. Tez No: 244105
  2. Yazar: BERNA ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.EMİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, ?Eşzamanlı Mühendislik? (EM) adlı yeni bir yönetim anlayışının Türk İnşaat Sektörü'ndeki uygulanabilirlik düzeyinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan anket, sektörde yer alan yüklenici firmalara uygulanarak sonuçlar analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, bu yeni kavramın sektörde tam anlamıyla bilinmediği; üst yönetim desteği, personel eğitimi ve ekip çalışmasının yetersiz olması; proje sürecinde yer alan aktörlerin tasarım kararlarına eksik katılımı ve birimlerarası bilgi alışverişinin etkin olmamasının, EM'nin sektörde yaygın kullanılmasına engel teşkil ettiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Bu bulgular değerlendirilerek, söz konusu engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the implementation level of a new management approach, namely Concurrent Engineering (CE), in Turkish Construction Sector is studied. In this sense, a questionnaire survey has been practiced with the contractor companies in the sector and the results have been analyzed. According to the analysis results, the following findings are attained: the new concept is not exactly known in the sector; top management support, personnel training and teamwork are insufficient; the attendance of the actors, who are involved in the project process is lacking in terms of design decisions; and additionally, that the information exchange between the departments is inefficient. These findings create barriers for the common use of CE in the sector. By evaluating these findings, suggestions towards removing the above mentioned barriers are presented.