Mısır'ın Cr (VI) biriktirme kapasitesinin araştırılması
Investigation of Cr (VI) accumulation capacity of zea maize
  1. Tez No: 244119
  2. Yazar: PELİN ATİLLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, yeşil ıslah (phytoremediation) tekniği kullanılarak mısır (Zea maize) bitkisinin Cr6+ biriktirme kapasitesi araştırılmıştır. Çalışma düzeneği 1'i şahit olmak üzere toplam 6 grup ve 3 tekerrürden oluşmaktadır. Yetiştirme ortamı olarak pomza, suluma suyu olarak ise K2Cr2O7 (potasyumdikromat) ile hazırlanan 13, 26, 39, 52 ve 65 ppm'lik konsantrasyonlarda Cr6+ çözeltisi kullanılmıştır. Çalışma mısır bitkisinin yetiştirilme süresi olan 120 gün boyunca devam etmiştir. Cr6+'nın bitki gelişimi üzerine etkisinin belirlenmesi ve farklı büyüme evrelerinde mısır bitkisinin Cr6+ alımının belirlenmesi amacıyla 3 farlı zamanda bitki sökümleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda mısır bitkisinin kök, gövde ve yaprağında biriken Cr6+ miktarı belirlenmiştir. Mısır bitkisinde en yüksek Cr6+ birikiminin köklerde olduğu görülmüştür. Mısır bitkisi, en fazla uygulanan 65 ppm'lik konsantrasyona karşı dayanıklılık göstermiştir. Kökte en fazla Cr6+ birikimi 65 ppm'lik konsantrasyonda gerçekleşmiştir (713,4 ± 29,5 mg/kg). Gövdedeki (21,9 ± 1,2 mg/kg) ve yapraktaki (26,7 ± 1,3 mg/kg) en fazla birikim ise 52 ppm'lik konsantrasyonda gerçekleşmiştir. Çalışmada 65 ppm'lik Cr6+ konsantrasyonu uygulanan gruptaki mısır bitkilerinin koçan vermediği, buna karşılık 13, 26, 39 ve 52 ppm'lik konsantrasyonlardaki bitkilerde ise koçan oluşumu gözlenmiştir. Uygulanan konsantrasyona bağlı olarak koçandaki Cr6+ birikiminin sırasıyla 0,6; 0,65; 0,70 ve 0,80 mg/kg olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Cr6+ accumulation capacity of corn (Zea maize) from soil utilizing phytoremediation technology. Experimental set up is made up of 6 groups, including the control set, in 3 replicates. Pumice was chosen as the growth medium and Cr6+ was applied as 5 concentrations, as 13, 26, 39, 52 and 65 ppm, in the irrigation water, prepared using K2Cr2O7 (potassiumdichromate). The study was carried for 120 days, which is the same as the plant?s harvesting cycle. In order to observe the effects of the Cr6+ over the growth of plants and investigate the Cr6+ uptake of the plants in different growth phases, the plants were partially harvested in 3 different stages. Subsequently, the plants were separated to its roots, stem and leaves in order to analyze the Cr6+ accumulation. It was observed that maize accumulated Cr6+ in higher amounts over its roots than its leaves, stem and yield. Maize showed a resistance to the applied Cr6+ even in the highest concentration, as 65 ppm. The highest accumulation in the roots had occurred at the highest Cr6+ concentration applied set (713,4 ± 29,5 mg/kg). But the highest Cr6+ concentrations observed in the stem (21,9 ± 1,2 mg/kg) and leaves (26,7 ± 1,3 mg/kg) were observed in the 52 ppm applied set. It was also seen that all the plants of applied concentrations of 13, 26, 39 and 52 ppm have given yield except the plants which were given 65 ppm Cr6+. Relating the Cr6+ concentration in the yield with applied concentration, accumulation of Cr6+ were analyzed as 0,6; 0,65; 0,70 and 0,80 mg/kg respectively.