Soya ve mısırda genetiği değiştirilmiş ürünlerin belirlenmesi
Detection of genetically modified soybean and maize
  1. Tez No: 244128
  2. Yazar: AYSUN TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, ithal olarak temin edilen ve bölgemizde yetiştirilen soya ve mısır tohumları ile değişik marketlerden toplanan gıda ürünlerinde genetiği değiştirilmiş organizmaların kalitatif olarak PCR analizleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. DNA izolasyonları 45'i ithal ve 17'si bölgemizde yetiştirilen mısır çeşitlerine ait tohumlar olmak üzere toplam 62 mısır tohumu örneği ile 30'u ithal, 8'i bölgemizde yetiştirilen soya çeşitlerine ait tohumlar olmak üzere toplam 38 soya örneğinde ve 7 çeşit gıda ürününde 3 farklı izolasyon metodu (Wizard-promega food kit, Nucleospin food kit ve CTAB metodu) kullanılarak, en iyi izolasyon yöntemini belirlemek için yapılmıştır. Yapılan DNA izolasyonu sonuçlarına göre, en iyi sonucu Nucleospin food kit vermiştir. DNA'sı elde edilen gıda örneklerinde lektin/zein geninin PCR amplifikasyonunda, bir örneğin zein geni, iki örneğin ise lektin geni içerdiği belirlenmiştir. Daha sonra tüm örneklerde 35S promotör ve Nos terminatör taraması yapılarak pozitif sonuç veren örneklerde nested PCR ile spesifik GDO belirleme yapılmıştır. Tarama sonucunda gıda ürünlerinin ve yerel mısır ve soya tohum örneklerinin GDO içermediği, ithal soya ve mısır örneklerinin hepsinin de transgenik olduğu belirlenmiştir. Nested-PCR sonuçlarına göre, ithal soya örneklerinde Roundup Ready soya belirlenirken, ithal mısır örneklerinin tümü Bt11 içermiştir. Ayrıca, ithal mısır örneklerinin 5 tanesinin Bt11 ile birlikte MON810 ve iki tanesinin de Bt176 da içerdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, ithal edilen soya örneklerinin genetiği değiştirilmiş olduğu ve mutlaka gümrüklerde kontrollerin yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, It was aimed to analyze genetically modified organisms qualitatively by PCR analysis in imported and local soy and maize seeds, and in foodstuffs collected from different markets. DNA extractions were performed in 45 imported and 17 local maize seeds (totally 62) with 30 imported and 8 local soy seeds (totally 38), and in 7 foodstuffs using three different methods (Wizard-promega food kit, Nucleospin food kit and CTAB method), to determine the best method for each product. According to the DNA isolation results, Nucleospin food kit gave the best results. In the PCR analysis of lectin/zein gene amplification in foodstuffs, one sample included zein gene, whereas two samples contained lectin gene. Further PCR analysis included 35S promotor and Nos terminator screening and then nested PCR analysis in positive samples. As a consequence of the screening, foodstuffs and local seeds did not contained genetically modified organisms, whereas all imported soy and maize seeds were transgenic. The nested PCR analysis resulted that all imported soy seed samples contained Roundup Ready, whereas all imported maize seed samples contained Bt11. Moreover, five maize samples amplified MON810 and two of them amplified Bt176 with Bt11 as well. As a result of this study, all the imported soy and maize seed samples were genetically modified, and there has to be controls in the customs of Turkey.