Marine edilmiş çimçim karidesi (Metapenaeus stebbingi)'nin buzdolabında (+4 oC) depolama süresince kimyasal ve duyusal kalitesindeki değişimler
Chemical and sensory quality changes in peregrine shrimp (Metapenaeus stebbingi) marinade during refrigerated (+4 oC) storage
  1. Tez No: 244129
  2. Yazar: SELİN KALIŞTIR
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Kuzey Doğu Akdeniz'den bol miktarda avlanarak yurt dışına ihracatı yapılan ve iç pazara sunulan çimçim karidesi (Metapenaeus stebbingi)'nin marinasyon yapımı, depolama süresince meydana gelen kimyasal ve duyusal değişimler incelenmiştir. Olgunlaştırma işlemi, % 4'lük asetik asit ve % 10'luk sodyum klorür ile 1:1.5 (karides:solüsyon) oranında 24 saatte yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the marination of peregrine shrimp, which is caught abundantly from the North Eastern Mediterranean Sea, offered for foreign and domestic markets, and chemical and sensory changes during the storage process of this marinated shrimp, were investigated. The marinating process was performed in 4 % acetic acid and 10 % sodium chloride solution for 24 hours. The shrimp:solution ratio was (1:1.5).