Seralarda ekolojik domates ve hıyar yetiştiriciliğinde kimyasal olmayan yabancı ot mücadele yöntemlerinin araştırılması
Determination of non-chemical weed management methods in organically grown greenhouse tomato and cucumber
- Tez No: 244130
- Danışmanlar: PROF. DR. F. NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Domates ve hıyar bitkileri Türkiye'nin önemli tarımsal ürünleri içerisinde yer almaktadır. Bu çalışmayla seralarda ekolojik olarak yetiştirilen domates ve hıyar yetiştiriciliğinde kimyasal olmayan yabancı ot mücadele yöntemleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada yabancı otlara karşı kimyasal olmayan mücadele yöntemlerinden kağıt malç, malç tekstili, el çapası, siyah polietilen, örtücü bitki olarak Vicia sativa L. uygulamalarının etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda 2006 ve 2007 yıllarında Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanı'nda domates ve hıyar bitkileriyle sera denemeleri yapılmıştır Çalışmada denenen uygulamaların domates ve hıyar dikim alanlarındaki yabancı ot sayısı ve kaplama alanları, büyüme ile gelişme oranları, ayrıca uygulamaların verim üzerine olan etkileri karşılaştırılmıştır. Yabancı ot kontrolünde, uygulamaların verime olan etkilerine bakıldığında 2006 yılında domates bitkisinde en yüksek verim değerinin 9,080.40 kg/da ile siyah polietilen uygulamasından, 2007 yılında ise 11,571.80 kg/da ile örtücü bitki uygulamasından elde edildiği görülmüştür. Aynı yıllarda yabancı otlu kontrol parsellerinden elde edilen verim sırası ile 5,992.50 kg/da ve 10,254.90 kg/da olduğu görülmüştür. Hıyar bitkisinde uygulamaların verime olan etkilerine bakıldığında 2006 yılında en yüksek verim değerinin 8,269.60 kg/da ile siyah polietilen uygulamasından elde edilmiş, yabancı otlu kontrol parselinden elde edilen verim ise 5,556.70 kg/da olmuştur. 2007 yılında en yüksek verim 4,192.80 kg/da ile malç tekstili uygulamasından elde edilmiş, yabancı otlu kontrol uygulamalarındaki verim ise 2,816.70 kg/da olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato and cucumber are important crops in Turkey. This study was done to determine the effects of non-chemical weed management practices on the weeds and the yields of organically grown both crops. To evaluate their effects, the experiments were conducted under greenhouse condition in the Research and Applied Area of the Department of Plant Protection, Agricultural Faculty, University of Çukurova in 2006 and 2007. Paper mulch, mulching textile, hand hoeing, black polyetilen mulch and a cover crop, Common vetch (Vicia sativa L.) were applied for managing weeds while other pests were controlled using ecological management methods during the experiments. Some parameters such as number of weeds, weed cover and the crop yield were recorded and compered at the end of the experiments. In tomato, the highest yield (9,080.40 kg/da) was taken from black polyetilen mulch plot in 2006, while 11,571.80 kg/da in cover crop 2007. The yield of weedy check plots were determined as 5,992.50 kg/da and 10,254.90 kg/da, repectivelly. In the experiments of the year 2006, the highest cucumber yield (8,269.60 kg/da) was obtained from black polyethylen mulch whereas the yield of weedy check plots were only 5.556,70 kg/da. In 2007, the highest cucumber yield (4,192.80 kg/da) was taken from mulching textile and the yield of weedy check plots were determined as 2,816.70 kg/da.